Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jak będzie wyglądać kolęda 2021/2022? Kurie wydały zalecenia o wizytach duszpasterskich

Dodano:

 

Kolęda w większości parafii na Śląsku już się rozpoczęła. Z uwagi na pandemię ma jednak inny przebieg. Jakie zalecenia dla duchownych mają w tym zakresie Archidiecezja Katowicka i poszczególne diecezje?

Kolęda w Archidiecezji Katowickiej

W przeciwieństwie do zeszłego roku, gdy arcybiskup Wiktor Skworc nie zalecał w ogóle odwiedzin duszpasterskich w domach wiernych, tym razem kuria postanowiła oddać sprawę do indywidualnego rozpatrzenia przez proboszczów poszczególnych parafii.

W tym roku nie będzie ogólnych obostrzeń. Ksiądz arcybiskup pozostawia proboszczom oraz radom parafialnym decyzję co do formy, terminu oraz organizacji odwiedzin duszpasterskich – wyjaśnił mediom ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.

Jak będzie to wyglądać w tym roku? Część parafii postanowiła częściowo powielić praktykę z zeszłego roku w odprawianiu mszy kolędowych w intencji mieszkańców kolejnych ulic należących do parafii. W wielu miejscach będzie funkcjonować model hybrydowy w tym sensie, że chętni do osobistych odwiedzin kapłana mają możliwość zgłoszenia takiej potrzeby w kancelarii parafialnej.

W taki sposób będą odbywać się kolędy m.in. w Katowicach-Zawodziu. Parafia św. Jadwigi w Chorzowie postanowiła jednak przeprowadzić wizyty duszpasterskie w normalnym trybie. Odwiedziny ruszą już w sobotę, 27 listopada.

Odwiedziny duszpasterskie to czas pobłogosławienia mieszkania i rozmowy duszpasterskiej. Będziemy chodzili w maseczkach i zachowamy dystans. Nie będziemy mieli żadnych pretensji czy uwag do osób, które nas nie przyjmą ze względu na sytuację epidemiczną. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków rodziny do obecności w trakcie odwiedzin kapłana. Ewentualne ofiary materialne będą przeznaczane na nowe ogrzewanie naszego kościoła – poinformowali kapłani na stronie internetowej parafii.

Jak przebiegnie kolęda w diecezji gliwickiej i bielsko-żywieckiej?

Bardzo konkretne wytyczne w sprawie tegorocznych odwiedzin duszpasterskich wydała kuria gliwicka. Biskup Andrzej Iwanecki zarekomendował rezygnację z tradycyjnej formy odwiedzin duszpasterskich, ale decyzję co do ewentualnej możliwości przeprowadzenia kolędy w domach wiernych pozostawił proboszczom parafii, którzy powinni skonsultować się z pozostałymi księżmi w parafii.

W przypadku rezygnacji z odwiedzin kolędowych zaleca się odprawianie Mszy lub nabożeństw kolędowych. Jeśli duszpasterze zdecydują się odwiedzać wiernych, powinni udawać się jedynie do tych wiernych, którzy wyraźnie i indywidualnie wyrazili wolę przyjęcia duszpasterza. W takim przypadku należy także zachować pełny reżim sanitarny. Ponadto, należy zorganizować Msze Święte lub nabożeństwa kolędowe dla wiernych, którzy ze względu na uzasadnione obawy lub z innych względów nie są w stanie przyjąć duszpasterza w swoim domu – czytamy w komunikacie.

Co z wizytami duszpasterskimi w diecezji bielsko-żywieckiej? Biskup Roman Pindel zmienił zdanie i mimo wcześniejszej zapowiedzi o organizacji kolędy w tym roku postanowił przenieść ją w czasie. Powód? Rosnąca coraz szybciej liczba zakażeń.

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie. Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne – poinformowała media kuria bielsko-żywiecka.

 

 

 

Ładowanie Rozmowy