Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Czym jest windykacja b2b?

Dodano: , źródło: Artykuł sponsorowany

Pojęcie windykacji w zasadzie jest powszechnie znane – dotyczy czynności, których celem jest odzyskanie zaległości finansowej od dłużnika na rzecz oznaczonego wierzyciela. Windykacja może jednak występować w kilu różnych formach, jedną z nich jest postać b2b. Ciekawy artykuł na ten temat można znaleźć na portalu mojegliwice.pl pod adresem: https://mojegliwice.pl/is,windykacja-firm-b2b,270925,827841.html

Windykacja b2b a pomoc prawna

Prawidłowe podjęcie czynności windykacyjnych wymaga znajomości konkretnych przepisów prawnych – głównie tych, które zawarte są w Kodeksie cywilnym. Wierzyciele z reguły nie posiadają takiej wiedzy i nie potrafią skutecznie dochodzić spłaty swojego zobowiązania. W tym momencie z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy oraz kancelarie prawne.

Czym jest windykacja b2b?

Windykacja b2b jest formą dochodzenia należności finansowych pomiędzy przedsiębiorcami. Pozostaje więc w ścisłym związku z działalnością gospodarczą dokonywaną przez dwie strony zobowiązania. Praktycznie zawsze wiąże się z nieopłaconymi fakturami, który wynikają z umowy dostawy określonych towarów lub świadczenia zamówionych wcześniej usług.

 

Przyjęło się, że windykacja b2b jest bardziej formalistyczna, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego dochodzenia spłaty długów dokonywanego pomiędzy osobami fizycznymi (np. konsumentami). Windykacja b2b wymaga dla swej skuteczności analizy wielu różnych przepisów, w tym także prawa podatkowego oraz prawa gospodarczego.

 

Windykacja b2b może być realizowana na wiele różnych sposobów, przy czym bardzo często dochodzi tutaj do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego lub egzekucyjnego. Oczywiście taki model działania nie jest regułą, jednak jeśli niespłacone zobowiązanie stanie się przedmiotem wokandy, przedsiębiorca powinien mieć swojego pełnomocnika. Oczywiście wsparcie firm windykacyjnych obejmuje reprezentację sądową, sporządzanie wszelkiego rodzaju pism procesowych oraz dokonywanie stosownych czynności prawnych. Jak widać, wsparcie prawne w przypadku windykacji b2b jest naprawdę bardzo potrzebne.

Gdzie znaleźć radcę prawnego, który pomoże w działaniach windykacyjnych?

Działania windykacyjne, także te w zakresie b2b, mogą być podejmowane przez każdego prawnika. Nie trzeba w tym celu korzystać z pomocy specjalnych kancelarii zajmujących się tego rodzaju sprawami. Z drugiej strony warto pamiętać, że specjalizacja w zakresie odzyskiwania długów oraz wieloletnie doświadczenie dają większe szanse powodzenia.

 

Decydując się na skorzystanie z wsparcia prawnego w procesie odzyskiwania należności pieniężnych warto wcześniej przygotować się do pierwszej rozmowy z prawnikiem. Podczas spotkania ustalany będzie schemat działania, sprawdzone zostaną różne możliwości kontaktu z dłużnikiem, a także ewentualna kwestia przedawnienia roszczenia. Jeśli dług uległ już przedawnieniu, jego spłata będzie dużo trudniejsza – stąd warto pamiętać o bieżącym rozliczaniu swoich zobowiązań firmowych.

Polecamy również:

- https://silesia.info.pl/artykuly-sponsorowane/odszkodowanie-za-wywlaszczenie-nieruchomosci-zajetych-pod-drogi-publiczne

Ładowanie Rozmowy