Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Czym jest prawo spadkowe?

Dodano: , źródło: Artykuły sponsorowany

W Polsce sprawy spadkowe są najczęściej poruszanymi problemami w kancelariach prawnych. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, choć decydującym jest oczywiście brak odpowiedniej wiedzy i znajomości konkretnych przepisów. Czym zatem jest prawo spadkowe i jakie sprawy wchodzą w jego zakres?

Kancelaria prawna a prawo spadkowe

Tak naprawdę spora ilość spraw, których przedmiotem jest prawo do spadku, prędzej czy później trafia w ręce zawodowego prawnika. Na tym polu dochodzi bowiem z reguły do poważnych spięć – szczególnie jeśli majątek zmarłego jest naprawdę spory, a chętnych do jego odziedziczenia nie brakuje. 
Każdy problem związany z prawem spadkowym powinien być dokładnie zbadany przez zawodowego prawnika – w ten sposób można się skutecznie zabezpieczyć przed ewentualnymi dalszymi kłopotami i jeszcze większym utrudnieniem całej sprawy. Rzadko kiedy w tej materii dochodzi bowiem do ugodowego rozwiązania konfliktu pomiędzy spadkobiercami. 

Zakres spraw dotyczących prawa spadkowego 

Tak naprawdę sprawy obejmujące dziedziczenie mogą być bardzo złożone i dotykać różnych sfer prawa (czasami nawet i prawa karnego). Kancelarie prawne zajmują się tak naprawdę wszystkimi problemami związanymi ze spadkobraniem, wśród nich odnajdziemy m.in. sprawy:

  • stwierdzenie nabycia spadku, w tym sprawy związane z ważnością testamentów,
  • sprawy o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • dział spadku,
  • sprawy o zachowek,
  • niegodność dziedziczenia,
  • odbieranie oświadczeń o odrzuceniu spadku, przyjęciu spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza,
  • pomoc w kwestiach związanych z długami spadkowymi (w tym m.in. w zakresie niespłaconych kredytów spadkodawcy),
  • umów dotyczących spadku (zbywanie przedmiotów wchodzących w skład spadku, odpowiedzialności za długi spadkowe itp.).

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, zachęcamy do odwiedzenia strony https://adwokatslomka.pl/prawo-spadkowe/, na której można odnaleźć dużo więcej ciekawych informacji w tym zakresie. 

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania. 

Kliknij tutaj aby przejść do strony autora.

Polecamy również: https://mojchorzow.pl/is,czym-jest-zachowek,270925,913445.html

 

Ładowanie Rozmowy