Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Znamy nominacje Paszportów Polityki 2023. Na liście nie zabrakło Ślązaków!

Dodano: , źródło: Polityka, Paszporty Polityki

Ogłoszono nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych — Paszportów Polityki 2023. W kategorii „Film” wszyscy nominowani są związani ze Śląskiem! Sprawdźcie, kto jeszcze znalazł się na liście.

31. edycja Paszportów Polityki

Paszporty Polityki, przyznawane przez tygodnik Polityka, to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Na początku grudnia ogłoszone zostały nominacje w 7 kategoriach: film, książka (dawniej literatura), teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Laureaci zostaną wyłonieni 16 stycznia 2024 r. podczas Gali wręczenia Paszportów Polityki, której transmisję będzie można oglądać w telewizji, w mediach społecznościowych organizatora oraz na YouTube.

Zmiany wprowadzone w tegorocznych Paszportach Polityki

Pierwszą istotną zmianą, którą w tym roku wprowadzili organizatorzy, jest system zbierania nominacji. Tym razem obyło się bez sztywnego trzymania się zasad, co do przydziału do konkretnych kategorii. Zadaniem osób zbierających nominacje, które reprezentują polską krytykę i śledzą kulturalną rzeczywistość, było rozszczelnienie podziałów. Takie działanie pozwoliło między innymi na przyznanie pierwszej w historii nominacji dla komiksu czy płyty metalowej.

– Inaczej podeszliśmy w tym roku do zbierania nominacji. Poprosiliśmy 52 osoby reprezentujące polską krytykę i śledzące kulturalną rzeczywistość, aby wybrały propozycje także spoza sfery, którą się zajmują na co dzień. Chodziło nam o „rozszczelnienie” twardych podziałów, co od razu zaowocowało pierwszą w historii nominacją dla komiksu (Jacek Świdziński), pierwszą nominacją dla płyty metalowej (wspomniana Furia) czy zauważeniem aplikacji edukacyjnej pozwalającej symulować tradycyjne techniki malarskie na tablecie („Glaze”) – przekazują organizatorzy konkursu.

Paszporty Polityki starają się modyfikować i rozszerzać kategorie, przez co już po raz kolejny do kategorii „Film” są przypisane nominacje serialowe i telewizyjne. W tym roku, aby poszerzyć granice, zmieniona została także nazwa kategorii „Literatura” na „Książka”.

Paszport Czytelników zostanie przyznany po raz pierwszy

Jednak to nie zmiany nazw, czy obszerniejsze kategorie, są największą zmianą w tegorocznej odsłonie Paszportów Polityki. Zaskakującą innowacją wprowadzoną w 31. edycji jest możliwość oddawania głosów przez czytelników. To właśnie dzięki nim zostanie przyznana wyjątkowa nagroda – Paszport Czytelników. Osoby subskrybujące lub kupujące standardową wersję Polityki mogą zagłosować i wybrać laureatkę, lub laureata spośród wszystkich 21 nominacji.

Wśród nominowanych Ślązacy

Na liście nominowanych w tegorocznych Paszportach Polityki nie brakuje osób ze Śląska! W kategorii „Film” na trzy nominacje, trzy osoby są związane z naszym regionem. Nominowani z tej kategorii to Kamila Tarabura (w duecie z Niną Lewandowską) pochodząca z Rybnika scenarzystka, Paweł Maślona - reżyser i scenarzysta, który ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz DK Welchman, czyli Dorota Kobiela-Welchman - reżyserka, scenarzystka, montażystka, producentka filmowa urodzona w Bytomiu.

W kategorii „Muzyka popularna” nominowany został zespół metalowy Furia założony w Katowicach w roku 2003, a w kategorii „Muzyka poważna” doceniono pochodzącego z Ukrainy Yaroslava Shemeta, który został Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Śląskiej.

Paszporty Polityki 2023 – nominacje

  • Film: Nina Lewandowska i Kamila Tarabura, Paweł Maślona, DK Welchman
  • Teatr: Mateusz Pakuła, Katarzyna Szyngiera, Łukasz Twarkowski
  • Książka: Grzegorz Bogdał, Agnieszka Pajączkowska, Jacek Świdziński
  • Sztuki wizualne: Veronika Hapchenko, Marta Nadolle, Patryk Różycki
  • Muzyka poważna: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, Yaroslav Shemet, Aleksandra Słyż
  • Muzyka popularna: Furia, Łona, Hania Rani
  • Kultura cyfrowa: Paweł Koźmiński, Robert Latoś (Well of Art), Starward Industries
Ładowanie Rozmowy