Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

„Żeby nie było śladów” w reż. Jana P. Matuszyńskiego polskim kandydatem do Oscara!

Dodano: , źródło: PISF, FB Jan P. Matuszyński

Film „Żeby nie było śladów” reżysera z Katowic został nominowany w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Komisja Oskarowa ogłosiła swoją decyzję w piątek, 3 września, a werdykt zakomunikowano w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej w Warszawie.

Film o Grzegorzu Przemyku ma szansę na Oskara

Warto dodać, że obraz ten walczył o palmę pierwszeństwa z takimi polskimi produkcjami jak:  

  • "Najmro",
  • "Prime Time",
  • "Hiacynt". 

Niedawno na łamach portalu informowaliśmy, że film reżysera z Katowic powalczy o Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji (La Biennale di Venezia), a światowa premiera „Żeby nie było śladów” będzie miała miejsce już jutro, 9 września. Co ważne, film zostanie zaprezentowany także na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

 

„Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego powalczy o Złotego Lwa! Obraz ten został bowiem zakwalifikowany do udziału w Konkursie Głównym 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Filmowa impreza odbędzie się w tym roku w dniach 1 - 11 września 2021 roku.


Przypomnijmy, że scenariusz filmu „Żeby nie było śladów” powstał w oparciu o reportaż Cezarego Łazarewicza. Opowiada o dziejach zamordowanego w 1983 roku Grzegorza Przemyka. Jego historią w latach 80. żyła cała Polska, a do dziś nie milkną jej echa. Reżyserii filmu podjął się katowiczanin Jan P. Matuszyński (ur. 1984 r.). Jest reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych. W 2021 roku ukończył reżyserię na katowickim Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie jest wykładowcą w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W swoim dorobku ma już m.in. pełnometrażowy film dokumentalny „Deep Love” (2013). Z kolei w 2016 wyreżyserował wielokrotnie nagradzany film Ostatnia rodzina, który był jego debiutem fabularnym. 


Za produkcję odpowiada firma Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham. To producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Warto też dodać, że Aneta Hickinbotham jest absolwentką organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

W postać Grzegorza Przemyka wcielił się Mateusz Górski, a w głównych rolach zobaczymy Tomasza Ziętka i Sandrę Korzeniak. W obsadzie są także: Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna i Tomasz Kot.

Film będzie miał swoją premierę podczas festiwalu w Wenecji, a do kin trafi 24 września.

Ładowanie Rozmowy