Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zatruty denaturat w województwie śląskim. Nie żyje 13 osób

Dodano:

W ostatnich dniach w województwie śląskim zmarło aż 13 osób. Przyczyną ich zgonu było wypicie zatrutego denaturatu. Produkt został wycofany ze sprzedaży, a sprawę bada prokuratura oraz policja.

Zabójczy denaturat

Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik przekazał, że w ostatnich dnia w województwie śląskim z powodu wypicia toksycznego alkoholu metylowego zmarło 13 osób. 3 kolejne znajdują się w stanie krytycznym w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu, na oddziale toksykologii. Wśród ofiar są mieszkańcy Chorzowa, Bytomia oraz powiatów kłobuckiego i częstochowskiego. 

Produkt, który spożyły ofiary, został wycofany ze sprzedaży w całym województwie. Sprawą obecnie zajmuje się sanepid we współpracy z policją oraz prokuraturą.

Zabił ich metanol

Za śmierć 13 osób z naszego województwa odpowiedzialny jest metanol w wysokim stężeniu. Śląski sanepid przebadał kilkaset próbek denaturatu – testy wykazały, że w 2 z nich ilość metanolu sięgała aż 70%. Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przypomina, że jest to dawka, która jest w stanie zabić – wystarczy wypicie jednego kieliszka. Dopuszczalne stężenie metanolu w denaturacie wynosi maksymalnie 3%.

Sprawę przekazano do głównego inspektora sanitarnego, gdyż zatruty produkt trafił na półki sklepowe w co najmniej 3 województwach. 

Ładowanie Rozmowy