Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zarząd Transportu Metropolitalnego zapowiada odmrożenie komunikacji tramwajowej

Dodano: , źródło: ZTM/ fot. ZTM

Odwieszanie linii, zwiększanie liczby kursów i przywracanie w dni powszednie rozkładów jazdy ważnych w dni robocze będzie następować systematycznie już od początku przyszłego tygodnia.

Pasażerom zaleca się sprawdzanie rozkładów jazdy w internecie przed wyjściem z domu

Pierwsze zmiany w komunikacji tramwajowej zostaną wprowadzone już 25 maja. Zmiany te obejmą m.in. linię nr 20, która – w związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi – tymczasowo będzie kursować w relacji Chorzów Batory Zajezdnia – Szopienice Pętla. Wprowadzenie nowego, stałego rozkładu jazdy nastąpi m.in. na liniach nr 6, 7 i 19, które łączą Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Katowice. Ponadto zaplanowano wznowienie kursowania tramwajów na linii nr 11. To głównie dzięki tej zmianie na odcinku Katowice – Chorzów częstotliwość połączeń zostanie zwiększona dwukrotnie – zamiast 6 realizowanych odjazdów w ciągu godziny będzie 12. Zmiany obejmują również przywrócenie na trasie Stroszek Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego kursowania linii nr 49.

Kolejne modyfikacje w komunikacji tramwajowej zostaną wprowadzone na przełomie maja i czerwca

Powoli odmrażane są kolejne obszary życia gospodarczego, zatem wciąż konieczne jest i będzie wprowadzanie zmian w rozkładach jazdy. Od połowy marca wprowadziliśmy już ok. 600 tego typu modyfikacji – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Zmiany będą obejmować zarówno komunikację autobusową, jak i tramwajową, jednakże w ciągu najbliższych kilku dni w większym stopniu będą one dotyczyć tej drugiej – dodaje.

Funkcjonowanie komunikacji tramwajowej nie zostanie przywrócone do stanu sprzed epidemii jeden do jeden

Są dwa powody. Po pierwsze, w czasie epidemii rozpoczęto prace inwestycyjne, które muszą teraz zostać uwzględnione w rozkładach jazdy. Po drugie, przy okazji planowania tych zmian, wprowadzamy pewne modyfikacje, które mają służyć optymalizacji połączeń – wskazuje zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Przewozów ZTM Grzegorz Rutkowski. – Przykładem może być linia tramwajowa nr 7. Od przyszłego tygodnia kursować na niej będą większe pojazdy – wskazuje Rutkowski.

ZTM podkreśla, że wielu z wprowadzanych w maju i czerwcu zmian w komunikacji tramwajowej nie można określić docelowymi. Po zakończeniu budowy katowickich centrów przesiadkowych wprowadzone zostaną zmiany tras i rozkładów jazdy linii tramwajowych kursujących przez Brynów i Zawodzie. Planowane jest m.in. przywrócenie kursowania linii nr 14 do pętli w Brynowie oraz linii nr 16 do Wełnowca. Organizator transportu jednocześnie zaleca pasażerom, aby rozkłady jazdy sprawdzać w internecie, ponieważ są one zmieniane w sposób dynamiczny. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.metropoliaztm.pl w zakładce Rozkłady i Komunikaty.

Ładowanie Rozmowy