Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zamykanie kopalń i obcinanie wynagrodzeń? Nieoficjalnie: MAP tworzy plan ratunkowy dla PGG

Dodano: , źródło: BiznesAlert.pl

Zamykanie kopalń i obcinanie wynagrodzeń? Według nieoficjalnych informacji, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowuje plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej, który zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek.

Dziennikarze BiznesAlert.pl dotarli do planu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej. Według portalu plan naprawczy PGG zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( BielszowiceHalemba, Pokój) oraz kopalni Wujek. Plan ma zaprezentować związkowcom wicepremier Jacek Sasin już we wtorek.

W założeniach programu jest także obniżka wynagrodzeń o 30 procent, a także zawieszenie na trzy lata wypłaty "czternastek". Kopalnie węgla energetycznego miałaby zakończyć wydobycie do 2036 roku.

- Informatorzy portalu twierdzą, że w planach MAP ostatnia kopalnia węgla energetycznego miałaby działać maksymalnie do 2036 roku. Nasi rozmówcy przekonują, że w planie MAP jest też obniżka pensji w PGG o 30 procent, a także zawieszenie "czternastki", czyli górniczej pensji dodatkowej na trzy lata - czytamy w materiale BiznesAlert.pl.

Oficjalny plan ratunkowy dla PGG zostanie prawdopodobnie przedstawiony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych już jutro. Spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem zaplanowane jest na wtorek (28 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Zarząd PGG przedstawi założenia planu stronie społecznej we wtorek. To wszystko, co mogę powiedzieć – mówił Karol Manys, rzecznik MAP dla BiznesAlert.pl.

Wcześniej rozmowy miały odbyć się w Warszawie, ale związkowcy odrzucili zaproszenie wicepremiera. Chcieli, by w rozwiązanie problemów branży zaangażował się sam premier Mateusz Morawiecki.

Ładowanie Rozmowy