Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Zalania, podtopienia i brak prądu. To skutki ulewy w woj. śląskim. Strażacy interweniowali 623 razy

Dodano: , źródło: WCZK w Katowicach, Gmina Krzyżanowice (foto)

Zalane drogi, piwnice, a nawet budynki użyteczności publicznej. W czwartek, 13 maja, przez województwo śląskie przeszła potężna ulewa. Strażacy mieli pełne ręce roboty w związku z usuwaniem jej skutków. Starosta wodzisławski podkreśla, że ostatni raz tak źle było podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w ciągu minionej doby Straż Pożarna w województwie śląskim łącznie interweniowała  623 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: wodzisławskim: 371,  raciborskim: 51, rybnickim: 73. Raport WCZK opublikowano o godz. 7.30. Na tamtą chwilę trwało jeszcze 177 interwencji, w których uczestniczyło 38 zastępów w tym 10 zastępy OSP. Interwencje najczęściej dotyczyły zalanych piwnic, posesji oraz udrażniania przepustów. 

Najgorsza sytuacja była w powiecie raciborskim

W Krzyżanowicach ok. godz. 18.40 utrudnienia wystąpiły na skrzyżowaniu DK 45 z DW 936. Wspomniana droga była czasowo nieprzejezdna z powodu rozlewiska na jezdni. Sytuację udało się opanować dopiero po kilku godzinach i o godz. 21:09 droga została odblokowana. Fatalnych skutków gwałtownych opadów w Krzyżanowicach było więcej. Podtopionych zostało bowiem kilka budynków, w tym Urząd Gminy, Jednostka OSP Krzyżanowice, Jednostka OSP Owsiszcze oraz posterunek policji i tory kolejowe.

W powiecie wodzisławskim, a ściślej w Rydułtowach zalana została piwnica w tamtejszym szpitalu. Obecnie utrudnienia występują tam także w następujących mieskach:

  • w Lubomi na ul. Korfantego, Mickiewicza i Granicznej,
  • w Pszowie na ul. K. Miarki i Kołłątaja, 
  • w Bełsznicy i Rogowie na ul. Raciborskiej,
  • w Bluszczowie na ul. Powstańców Śl. i Wyzwolenia,
  • w Czyżowicach na ul. Gorzyckiej. 

Całkowicie nieprzejezdna jest jedynie ulica Oraczy w Wodzisławiu Śl.Lubomi na ul. Korfantego, Mickiewicza i Granicznej,

  • Pszowie na ul. K. Miarki i Kołłątaja, 
  • Bełsznicy i Rogowie na ul. Raciborskiej,
  • Bluszczowie na ul. Powstańców Śl. i Wyzwolenia,
  • Czyżowicach na ul. Gorzyckiej. 
  • Całkowicie nieprzejezdna jest jedynie ulica Oraczy w Wodzisławiu Śl.

 

Fali deszczu nie uniknęły też Katowice. W stolicy województwa śląskiego zalana została szkoła mieszcząca się przy ul. Harcerzy Września. Co więcej, doszło też do innego groźnego zdarzenia. Samochód osobowy uderzył w drzewo przewrócone na DK 86, a następnie wpadł do rowu. W wyniku tego jedna osoba została poszkodowana. Szkoła została zalana także w powiecie rybnickim w Gaszowicach przy ul. Rydułtowskiej.

Alarm przeciwpowodziowy 

Starosta Raciborski wydał rozporządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatu raciborskiego dla następujących gmin: Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Kornowac, Nędza, Krzyżanowice. Taką samą decyzję podjął Starosta Wodzisławski, a alarm przeciwpowodziowy ogłoszono na terenie całego powiatu wodzisławskiego.

Wystąpiły też przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej. Taką sytuację odnotowano w 9 stacjach – głównie w powiecie wodzisławskim, raciborskim i w Rybniku, a łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej to 483. 

 

?>
Ładowanie Rozmowy