Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Za nami uroczyste obchody 70-lecia utworzenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dodano: , źródło: UMWS

Województwo Śląskie, w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego, reprezentowały członek Zarządu Beata Białowąs oraz radne Sejmiku, Ewa Żak i Agnieszka Biegun.

GOPR świętuje jubileusz

„Bardzo się cieszę, że ta uroczystość odbywa się właśnie w naszym regionie. Z Państwa pracą kojarzą mi się słowa honor, odpowiedzialność, służba i hasło – na każde wezwanie. Jesteście jedną wielką rodziną, wspólnotą i służycie bezpieczeństwu drugiego człowieka, to powód do dumy, a dla nas okazja by nisko się wam ukłonić i podziękować za ważną służbę” – mówiła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W trakcie uroczystości odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W spotkaniu uczestniczył Alojzy Szupina, jedyny żyjący założyciel Grupy Beskidzkiej GOPR. Minutą ciszy uczczono także ratowników, którzy odeszli na wieczną służbę.

„To dla nas wszystkich rok szczególny. Cieszę się, że ta współpraca, która przed laty doprowadziła do powstania GOPR, zarówno z TOPR jak i z PTTK, jest wciąż kontynuowana i możemy na siebie liczyć nawzajem. Turystyka górska się zmienia, zmieniała się także wtedy, kiedy z zajęcia elitarnego stała się masowa, gdy w góry ruszały wycieczki z hut, kopalń i zakładów pracy, właśnie dlatego zdecydowano, by postawić na rozwój ratownictwa górskiego poza Tatrami. Dziś nie pomagamy już tylko turystom, ale także mieszkańcom, dysponujemy nowoczesnym sprzętem i bazą, to wszystko zawdzięczamy ludziom którzy tworzą i wspierają GOPR” – mówił prezes Zarządu Głównego GOPR, Paweł Konieczny.

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, w towarzystwie radnych Ewy Żak i Agnieszki Biegun, wręczyła Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Złota odznaka trafiła m.in. do Grupy Beskidzkiej GOPR.

Swoje odznaczenia i wyróżnienia przyznali również przedstawiciele województwa małopolskiego oraz GOPR.

Warto przypomnieć, że Grupa Beskidzka GOPR jest jedną z 7 grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działa na obszarze 2160 km2 położonym w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Małym i Makowskim. W ramach granic obszaru znajduje się 1450 km szlaków turystycznych, w tym 532,5 km w Beskidzie Śląskim, 323,4 km w Beskidzie Małym, 594,2 km w Beskidzie Żywieckim i Makowskim. Teren grupy znajduje się w województwie śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielsko-bialskim i żywieckim oraz województwie małopolskim, w powiatach: wadowickim, suskim i nowotarskim. Za początek działania uznaje się listopad 1952, gdy powstało Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ładowanie Rozmowy