Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Za nami industrialne święto regionu - Industriada 2021

Dodano: , źródło: UMWS

Za nami industrialne święto regionu. Tegoroczna odsłona Industriady odbywała się w 33 obiektach zlokalizowanych w 25 miejscowościach i przebiegała pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”.

W otwarciu święta Szlaku Zabytków Techniki, które odbyło się w Czerwionce-Leszczynach, uczestniczył wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża.

„Cieszę się, że Industriada na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w regionie i stała się jego świętem. Śląsk został zbudowany na przemyśle, który jest naszym dziedzictwem i przez lata stanowił koło zamachowe gospodarki. Obiekty poprzemysłowe zmieniły się i znów tętnią życiem, przyciągając atrakcjami i kuszą niepowtarzalną historią, która nigdzie indziej nie wybrzmiewa tak donośnie, jak u nas. Industriada to święto całych rodzin, nawiązanie do tradycji regionu i dowód na to, jak bardzo się zmienił przez dziesięciolecia. Każdy z obiektów przygotował mnóstwo atrakcji dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, udowadniamy, że łączą nas przemysłowe historie” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W programie wydarzenia odbywającego się na terenie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” – Familokach, znalazły się liczne warsztaty naukowe i techniczne, animacje, koncerty, a przede wszystkim możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Familoki to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. Odwiedzający mogli również wziąć udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół zaprezentował pieśni nawiązujące do tradycji i obyczajów Górnego Śląska.

Finał Industriady odbył się w Strefie Carnall zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza

Na scenie wystąpił zespół Chemia i gwiazda wieczoru, Mrozu. Jedną z atrakcji był też pokaz multimedialny „Grawitacja”, wyjątkowy spektakl, w którym przenikały się efekty specjalne z akrobacjami, pokazem laserów, muzyką i tańcem.

W ramach święta Szlaku Zabytków Techniki w całym regionie zorganizowano 283 wydarzenia, które odbyły się w 25 miejscowościach i 33 obiektach. Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. W tym roku uczestnicy mogli poznać nie tylko historie dziedzictwa przemysłowego, ale również technikę „od kuchni”.

Oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego były Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. W trakcie Industriady zorganizowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale też sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbył się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.

Ładowanie Rozmowy