Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Wyższe ceny węgla i obniżone limity sprzedaży w PGG. Ile opału będzie można kupić?

Dodano: , źródło: Spider's Web/PGG S.A./własne

To ma być kolejna podwyżka cen surowca w Polskiej Grupie Górniczej. Według informacji serwisu Spider’s Web PGG wkrótce zmniejszą się również limity na zakup węgla. Ile ton opału będzie można kupić?

Kryzys na rynku energetycznym coraz mocniej daje się we znaki niemal wszystkim. Ceny węgla rosną w zawrotnym tempie, a spory wpływ na to ma sytuacja gospodarcza w Europie i kolejne pakiety sankcji nakładanych na Rosję. Do tej pory sklep Polskiej Grupy Górniczej sprzedał już ponad milion ton węgla, obsługując ponad 269 tysięcy klientów. PGG wciąż oferuje najtańszy opał na rynku, jednak wkrótce może się to zmienić.

Do tej pory PGG podwyższało ceny surowca dwukrotnie i jak informuje Spider’s Web szykuje się nowa podwyżka. To jednak nie wszystko – przy wyższych cenach będziemy mogli kupić mniejszą ilość węgla. Wszystko przez zmniejszenie limitu.

Wyższe ceny w PGG i zmniejszenie limitów na zakup węgla

PGG będąc największą spółką wydobywczą w Polsce prowadzi sklep internetowy od marca. Z początku zainteresowanie sprzedażą węgla było naprawdę potężne i zdarzało się, że brakowało surowca. Mimo podwyżek w ostatnich tygodniach opał w Polskiej Grupie Górniczej pozostaje najtańszy na rynku – za tonę ekogroszku trzeba zapłacić 1770 złotych, a zwykły węgiel to koszt mniejszy niż 1500 złotych.

To znacząco mniej niż ceny w skupach opału czy na Allegro, gdzie oferty sięgają nierzadko 4,5-5 tysięcy złotych. Nic zatem dziwnego, że znacząca większość konsumentów chce kupić opał bez pośredników. PGG stworzyło również sieć kwalifikowanych dostawców węgla, która cały czas się powiększa. W tej chwili zawarto umowy z 60 firmami na terenie całego kraju.

Najważniejszy warunek, jaki postawiła przewoźnikom PGG S.A., polega na zachowaniu niskich, korzystnych dla klientów kosztów transportu. Ceny KDW należą do najniższych na krajowym rynku. Zależą od odległości, tonażu, kierunku i są wyliczane oraz podawane każdorazowo przed złożeniem zamówienia na węgiel w e-sklepie PGG S.A. – wyjaśnia spółka.

Wzrośnie cena ekogroszku. Kupimy mniej węgla w e-sklepie PGG

Ostatnia korekta cen na stronie PGG miała miejsce na początku września. Powodem takiej decyzji miała być decyzja o zwiększeniu wydobycia w 2023 roku, co przełoży się na przymus nakładów inwestycyjnych.

To skutkuje m.in. korektą cen opału o około 20 proc. w sklepie internetowym PGG S.A. od 8 września 2022 roku. Ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku – wyjaśnia PGG.

Pierwsza podwyżka została wdrożona zaledwie kilkanaście dni wcześniej, co oznacza podniesienie cen w krótkim czasie. Według informacji Spider’s Web, za chwilę klientów czeka kolejny, trzeci już wzrost stawek. Podniesiona ma być cena ekogroszku z 1700 na 2000 złotych.

Ponieważ rząd chce, żeby opał trafiał do jak największej liczby gospodarstw domowych, to będziemy świadkami też zmniejszenia limitów. Te dotyczące ekogroszku (obecnie można kupić nie więcej niż tonę) nie ulegną zmianie. Za to na węgiel znów się obniżą. Sklep PGG startował od 5 ton, teraz są 3 tony, a po nadchodzącej korekcie będzie 1,5 tony – czytamy w artykule Michała Tabaki w serwisie Spider’s Web.

Według informacji portalu, do korekty ma dojść w czwartek lub w kolejnym tygodniu. Zmiana ma być powodowana staraniami rządu o dotarcie z opałem do maksymalnie dużej liczby gospodarstw domowych. Czy ekogroszek z PGG będzie wciąż tak samo rozchwytywany? W porównaniu do skupów węgla nie jest to tak oczywiste jak do tej pory, jednak w serwisach aukcyjnych jak Allegro czy OLX opał wciąż jest ponad dwukrotnie droższy niż w e-sklepie PGG.

Ładowanie Rozmowy