Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W sobotę w Katowicach odbędzie 14. Marsz Autonomii. Tylko na zapisy! 

Dodano:

W najbliższą sobotę, 11 lipca, w Katowicach odbędzie się 14. Marsz Autonomii. W tym roku będzie wyjątkowo skromny, bo z powodu epidemii koronawirusa może w nim wziąć udział tylko 150 osób. 

- 15 lipca minie równo wiek od przyjęcia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy konstytucyjnej zawierającej statut organiczny województwa śląskiego. Niestety, z uwagi na obecną sytuację stulecia autonomii nie możemy obchodzić z rozmachem godnym tej okazji – tłumaczy Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

14. Marsz Autonomii tylko dla 150 osób

Wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa obostrzenia nie pozwalają na organizację Marszu Autonomii z takim rozmachem jak w poprzednich latach. W obecnych warunkach możliwy jest udział jedynie 150 osób, więc Ruch Autonomii Śląska wprowadził imienne zapisy na marsz, jedynie dla osób pełnoletnich. 

Śląscy regionaliści chcę podkreślić uroczysty charakter setnej rocznicy nadania autonomii przedwojennemu województwu śląskiemu i w ważnych miejscach regionu zamierzają wywiesić wielkoformatowe flagi Górnego Śląska oraz okolicznościowe banery. 

- Zwracamy się z apelem o wskazanie miejsc, które mogą zostać udekorowane w ten szczególny sposób, zachęcamy także do finansowego wsparcia tej inicjatywy - informacje o zbiórce publikowane są na stronie www.autonomia.pl oraz na stronie Ruchu Autonomii Śląska na Facebooku. W trudnych czasach mamy szansę zademonstrować poczucie wspólnoty i przywiązanie do naszego regionu, Skorzystajmy z niej! - apeluje Ruch Autonomii Śląska.

Marsz Autonomii po raz pierwszy zorganizowany został w Katowicach w 2007 r. Co roku obywa się w okolicach 15 lipca, czyli rocznicy uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego w 1920 r. Statut ten nadawał przedwojennemu województwu szeroką autonomię – m.in. własny Sejm i Skarb Śląski. 

Ładowanie Rozmowy