Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W niedzielę mieszkańcy Gliwic wybiorą nowego prezydenta. Kto startuje?

Dodano:

W najbliższą niedzielę, 5 stycznia, mieszkańcy Gliwic wybiorą nowego prezydenta. Następcę Zygmunta Frankiewicza, który rządził miastem 26 lat, wskażą spośród czterech kandydatów: Andrzeja Gillnera, Kajetana Goringa, Janusza Moszyńskiego oraz Adama Neumanna.

Gliwice ponad ćwierć wieku rządzone były przez Zygmunta Frankiewicza i wielu mieszkańców miasta nie pamięta innego prezydenta. W ostatnich wyborach parlamentarnych z powodzeniem startował do Senatu, więc automatycznie przestał pełnić funkcję prezydenta miasta.

Adam Neumann ma poparcie byłego prezydenta Zygmunta Frankiewicza

Były prezydent Gliwic jako swojego kandydata do rządzenia miastem wskazał Adama Neumanna, który by zastępcą Frankiewicza przez ostatnich 13 lat. Neumann w przedterminowych wyborach na prezydenta Gliwic startuje z KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, ma także poparcie dużej części Koalicji Obywatelskiej. Swój program dla miasta określa hasłem „kontynuacja i rozwój”.

- Gliwice to moje rodzinne miasto. Troska o jego pomyślność, pozytywne relacje z mieszkańcami angażującymi się w jego rozwój oraz wiedza i doświadczenie, które zdobyłem, pełniąc przez 13 lat funkcję zastępcy prezydenta, skłoniły mnie do ubiegania się o mandat prezydenta miasta – można przeczytać na stronie internetowej Adama Neumanna.

Janusz Moszyński z poparciem części Lewicy i nieoficjalnie Prawa i Sprawiedliwości

Głównym kontrkandydatem Adama Neumanna jest Janusz Moszyński, wyznaczony przez Prawo i Sprawiedliwość komisarz miasta. Moszyński także przez kilka lat był zastępcą Zygmunta Frankiewicza. W latach 2006 - 2008 pełnił funkcję marszałka województwa śląskiego, wybrany przez radnych Platformy Obywatelskiej. W wyborach stratuje z KWW Janusza Moszyńskiego. Ma nieoficjalne poparcie PiS, które nie zgłosił własnego kandydata oraz oficjalne szefa regionalnych struktur SLD. Sam jednak podkreśla swoją niezależność.

- Od 2007 roku jestem bezpartyjny. W wyborach 2019 zarejestrowałem Komitet Wyborczy Wyborców Janusza Moszyńskiego. Startuję pod własnym nazwiskiem, nie wstydzę się go, a pracowałam na nie 39 lat, licząc od momentu, gdy, zaraz po strajkach sierpniowych, zakładałem Niezależne Zrzeszenie Studentów. Niestety, widzę, że niektórzy mają z moją niezależnością problem – mówił w wywiadzie dla Nowin Gliwickich.

Andrzej Gillner był dyrektorem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych

Andrzej Gillner w przedterminowych wyborach na prezydenta Gliwic startuje jako kandydat niezależny, zgłoszony przez KWW Andrzeja Gillnera Efektywnie dla Gliwic. Był długoletnim dyrektorem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie pracował w latach 2002 – 2018. Wcześniej był m.in. miejskim radnym, związany był także z Radą Osiedlową Ostropa.

- Doceniam działania dotychczasowych władz na rzecz ogólnie pojętego rozwoju ekonomicznego miasta. Zależy mi, żeby ten proces kontynuować i rozwijać. Chciałbym jednak, aby troska o miasto została poszerzona o obszary życia społecznego, współpracę władz z mieszkańcami oraz zaspokojenie najpilniejszych potrzeb – deklaruje na swojej stornie internetowej.

Kajetan Gorning to były radny Platformy Obywatelskiej

O stanowisko prezydenta Gliwic ubiega się także Kajetan Gorning, kolejny kandydat niezależny. Przez 12 lat był miejskim radnym, wybrany z list Platformy Obywatelskiej. W ostatnich wyborach samorządowych, w wyniku konfliktu w gliwickiej Platformie, zrezygnował ze startu. Obecnie jest przewodniczącym Rady Dzielnicy Żerniki, a zawodowo prezesem Mysłowickiego Centrum Zdrowia. W wyborach startuje z KWW Dla Gliwic Kajetan Gornig i Dominik Dragon.

- Nadszedł najwyższy czas, aby nie tylko wielkie firmy działające na terenie Gliwic, ale także wszyscy mieszkańcy zaczęli odczuwać dobrą koniunkturę gospodarczą. Sukces powinien przejawiać się nie tylko w postaci liczb w gliwickim budżecie, ale również w sposobie organizacji i działania miasta. To jest odpowiedni czas na zmiany – podkreśla na swojej stronie internetowej.

Głosowania na prezydenta Gliwic będzie trwało od godz. 7.00 do 21.00

Mieszkańcy Gliwic nowego prezydenta miasta wybiorą w najbliższą niedzielę, 5 stycznia. Głosowanie będzie trwało od godziny 7.00 do 21.00. Obwodowe komisje wyborcze będą w tych samych miejscach co zazwyczaj. W lokalu wyborczym trzeba okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Na karcie do głosowania należy zaznaczyć „X” przy nazwisku tylko jednego z czterech kandydatów, w przeciwnym głos będzie nieważny. Nowy prezydenta miasta będzie pełnił swoją funkcję do końca obecnej kadencji samorządowej, która upływa jesienią 2023 r.

Ładowanie Rozmowy