Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

W Katowicach rusza pilotażowy projekt skierowany do seniorów „rozRuszamy po covidzie!”

Dodano: , źródło: FB Marcin Krupa, prezydent Katowic

„RozRuszamy po covidzie!” to pilotażowy program dedykowany seniorom z Katowic, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 i chcą popracować trochę nad swoją kondycją fizyczną. Mogą w każdej chwili zamówić domową wizytę trenera MOSiR Katowice.


Jak wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic, w planie zajęć znajdą się rozmaite ćwiczenia jak np. uproszczone przysiady z wykorzystaniem krzesła, rozciąganie z wykorzystaniem ręcznika spacery po... schodach. Zestaw ćwiczeń zostanie dobrany indywidualnie do potrzeb i możliwości seniora. 

- Trener przetestuje sprawność ruchową seniora i przygotuje specjalny plan treningowy, który pomoże w powrocie do formy w związku z wielomiesięcznym pobytem w domu w ramach akcji #zostańwdomu – wyjaśnia prezydent Katowic.

Pandemia COVID-19 znacząco zmieniła nasze dotychczasowe życie. Najmocniej ucierpieli seniorzy.

W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się w tym aspekcie seniorzy, których aktywność fizyczna, niezależnie od pandemii, ograniczona jest w naszym społeczeństwie niejako z definicji. W naszej kulturze brakuje wzorców, które zachęcałyby osoby starsze do ruchu, spacerów, prostych i bezpiecznych ćwiczeń. Coraz powszechniejsze szczepienia wśród personelu medycznego i seniorów pozwalają myśleć o konkretnych działaniach mających zniwelować skutki wielomiesięcznego pobytu w domu, czy mieszkaniu. Stąd pomysł pilotażowego projektu, którego celem jest pomóc osobom starszym w bezpiecznym powrocie do większej aktywności ruchowej – wskazuje prezydent Krupa.

Dodaje też, że przedsięwzięcie „rozRuszamy po covidzie!” ideą nawiązuje do projektu „Złota rączka dla Seniora”, w ramach którego osoba starsza może zamówić w domu wizytę fachowca, który zrealizuje drobne domowe naprawy. Z kolei w nowym projekcie nacisk położony będzie na dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną. Pracownik MOSiR Katowice w ramach wizyty domowej pomoże w zaplanowaniu prostych ćwiczeń podnoszących ogólną sprawność fizyczną seniora. Przełoży się to na łatwiejsze wykonywanie domowych obowiązków, a także poprawę samopoczucia. 

 

Ładowanie Rozmowy