Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tychy: zaszczepione dzieci z większą szansą na miejsce w przedszkolu

Dodano: , źródło: PAP

Dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia, będą dostawały podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli w Tychach dodatkowe punkty. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjęła na ostatniej sesji jednogłośnie Rada Miasta Tychy.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok, zmiana w zasadach rekrutacji do publicznych przedszkoli w mieście polega na tym, że "kandydaci, którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne lub posiadają długotrwałe odroczenie obowiązkowego szczepienia ochronnego" mogą liczyć na 9 punktów w czasie naboru". Do tej pory takie kryterium nie było uwzględniane. Jak zapewniają władze miasta, jeśli w konkretnych przypadkach istnieją przeciwwskazania medyczne w tym zakresie, wówczas takie dziecko jest "usprawiedliwione”.

Uchwała wejdzie w życie w styczniu. Pomysłodawcami wprowadzenia w Tychach takiego rozwiązania są miejscowi radni.

Naszą intencją jest podniesienie wagi obowiązkowych szczepień ochronnych, chcemy zachęcić rodziców do szczepienia swoich dzieci. Cieszę się, że Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie – powiedziała inicjatorka wprowadzenia zmiany przy rekrutacji do przedszkoli, przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia, Spraw Społecznych i Samorządowych w Radzie Miasta Tychy Urszula Paździorek-Pawlik.

Ładowanie Rozmowy