Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Tegoroczny Rajd Śląska w zupełnie nowej odsłonie. Wyścig już 9-11 września

Dodano: , źródło: Rajd Śląska/zdjęcie - Rajd Śląska (Facebook)

To prawdziwa gratka dla wszystkich fanatyków czterech kółek. Wraca Rajd Śląska! Impreza rozpocznie się 9 września w sercu Katowic. Organizatorzy przygotowali ekscytujące nowości!

Największa impreza motosportowa na Śląsku wraca z przytupem. W drugim tygodniu września fanów wyścigów samochodowych czekają trzy dni rywalizacji, niezwykle widowiskowe ściganie w centrum Katowic i pod Stadionem Śląskim. Organizatorzy zaplanowali też aż 11 oesów, a trzy z nich to całkowicie nowe odcinki. W ten sposób Rajd Śląska wkroczy na północ województwa śląskiego!

To jednak dopiero pierwsze szczegóły zapowiadanego na 9-11 września Rajdu Śląska. Organizatorzy pracują nad pełnym programem imprezy i wkrótce zaprezentują mapy każdego z oesów. Rajd Śląska, który co roku przyciąga tłumy od momentu powstania w 2017 roku jest rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – głównego cyklu rajdowego w naszym kraju.

W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy, a nie dwa dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe oesy, zlokalizowane w północnej części województwa – przekonują organizatorzy, Fundacja Automobilistów.

Rajd Śląska wraca w nowej odsłonie. Początek już 9 września w Katowicach

Fani samochodowej rywalizacji muszą udać się do Katowic, gdyż w sercu Górnego Śląska będzie miał miejsce start Rajdu Śląska w tym roku. Wszystkie rajdowe samochody i załogi będzie można zobaczyć na wyremontowanej ulicy Dworcowej. Tutaj odbędzie się też ceremonia otwarcia. Zawodnicy ruszą w prolog, czyli pokonają odcinek specjalny o długości 1,5 km po ulicach Katowic. Wieczorem czekać będzie dodatkowa gratka – przejazdy pokazowe. Pojawi się m.in. bolid z legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Na załogi katowickiego oesu czekać będą specjalne puchary.

Sobota stanie pod znakiem wyścigów na południu regionu. Mowa o trzech odcinkach specjalnych w powiecie bielskim i cieszyńskim, a także na terenie Jastrzębia-Zdroju. Oesy zostaną pokonane dwa razy, a między pętlami samochody trafią do parku serwisowego, który tradycyjnie zostanie zlokalizowany w bazie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tutaj będzie miała miejsce kolejna edycja Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich – bardzo widowiskowa rywalizacja na liczącym 1,5 kilometra odcinku specjalnym na błoniach Stadionu Śląskiego.

W niedzielę 11 września Rajd Śląska przeniesie się na północny wschód województwa śląskiego.

Są to zupełnie nowe próby, niewykorzystywane nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Zawodników czekają zarówno wąskie i kręte partie, jak również szersze i szybsze oraz widowiskowy przejazd przez wodny przełom, zwany w rajdowym żargonie watersplashem – informują organizatorzy.

Ten odcinek będzie krótszy niż dystanse w sobotę, jednak załogi napotkają na duże utrudnienie. Jakie? Jeśli dojdzie do awarii to kierowcy i ich piloci będą musieli radzić sobie sami! Nie będzie przerwy serwisowej na Śląskim między odcinkami specjalnymi.

Co ważne dla wszystkich wielbicieli motoryzacji na trasach Rajdu Śląska będziemy mogli zobaczyć nie tylko nowoczesne, warte milion złotych rajdówki, ale także takie pojazdy jak Audi Quattro czy Ford Sierra RS Cosworth.

- Zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ (mistrzostwa strefy Europy Centralnej) – czytamy.

Finał Rajdu Śląska odbędzie się w niedzielny wieczór na Stadionie Śląskim, gdzie zwycięzcy otrzymają puchary. O wygranej zdecyduje suma czasów z 11 odcinków specjalnych o długości ponad 110 kilometrów.

Po raz kolejny honorowy patronat nad zawodami objął marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, a także prezydent Katowic, Marcin Krupa. Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie, a partnerem wydarzenia jest miasto Katowice.

Ładowanie Rozmowy