Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Szczepionka na nowy wariant koronawirusa już od 6 grudnia. Kto może się zaszczepić?

Dodano: , źródło: MZ, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, fot. Unsplash

Już niebawem nowa wersja szczepionki przeciw Covid-19 będzie dostępna w punktach szczepień. Preparat ma wykazywać wyższą skuteczność w przypadku wysoce zaraźliwego dominującego obecnie wariantu Omikronu.

Nowe szczepionki dostępne już wkrótce

Aktualnie do szczepień przeciwko Covid-19 wykorzystywane były trzy rodzaje szczepionek: szczepionka mRNA Comirnaty BA.4–5 (Pfizer-BioNTech), szczepionka mRNA Comirnaty BA.4–5 w wersji dla dzieci oraz szczepionka mRNA Spikevax BA.4–5 (Moderna). Już od 6 grudnia dostępna będzie nowa szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (firmy Novavax). Najnowszy preparat wyróżnia się tym, że jest lepiej dostosowany pod aktualnie dominujący podwariant Omikronu (XBB.1.5).

Nowa szczepionka może być podawana osobom dorosłym oraz dzieciom od 12. roku życia, a najczęstsze działania niepożądane, które może wywołać to ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni oraz ból i tkliwość w miejscu podania preparatu. Nowy preparat może być podawany jako dawka przypominająca lub jako podstawowe szczepienie.

Kto może przyjąć szczepionkę?

Na przyjęcie nowego preparatu Nuvaxovid firmy Novavax mogą zdecydować się zarówno osoby, które już wcześniej zostały zaszczepione inną szczepionką, jak i niezaszczepieni. W przypadku osób zaszczepionych konieczne jest jednak odczekanie 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki.  Osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 powinny przyjąć dwie dawki nowego preparatu w odstępie 3 tygodni.

Gdzie i kiedy można się zaszczepić?

Osoby chcące się zaszczepić, które ukończyły 12 rok życia, mogą skorzystać z wystawionego automatycznie e-skierowania. Jeśli nie będzie ono dostępne, po przeanalizowaniu możliwości przyjęcia preparatu (wiek, odpowiedni odstęp pomiędzy dawkami) wystawi je osoba do tego uprawniona w punkcie szczepień.

Szczepienia przeciw Covid-19 wykonywane są w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz ogólnodostępnych aptekach. Nowy preparat firmy Novavax będzie dostępny w punktach szczepień od 6 grudnia.

Ładowanie Rozmowy