Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Świętochłowice: Tradycyjna procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin [ZDJĘCIA]

Dodano:

Dzisiaj po uroczystej mszy świętej z kościoła pw. św. Augustyna w dzielnicy Lipiny wyruszyła tradycyjna procesja. Na czele kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci w tradycyjnych, śląskich strojach. Co jeszcze sprawia, że to jedyna taka procesja na Śląsku?

Uroczystość Bożego Ciała w parafii p.w. św. Augustyna w Lipinach rozpoczęła się od mszy świętej o godzinie 8. Od kościoła do pobliskiej bramy wjazdowej wysypano piękny dywan z kwiatów. Tu tutaj rozpoczęła się tradycyjna procesja Bożego Ciała w Świętochłowicach.


Tradycyjne stroje regionalne to wizytówka Lipin

Procesja Bożego Ciała w Lipinach uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, a na pewno najpiękniejsza na Śląsku. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy w ten uroczysty dzień ubierają tradycyjne śląskie stroje – od najmniejszych dzieci, aż po osoby w podeszłym wieku. Nie było inaczej i tym razem, a piękna pogoda dodatkowo dodała uroku uroczystej procesji ulicami Lipin. Tradycyjnie nie zabrakło starych chorągwi kościelnych, przystrojonych okien kamienic i religijnych wzorów z kwiatów na drodze procesji.

Co roku w barwnym orszaku biorą udział prawdziwe tłumy! W procesji uczestniczą nie tylko świętochłowiczanie, ale i mieszkańcy okolicznych miast, których przyciąga niesamowita atmosfera tego dnia i wyjątkowa oprawa. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, wierni zostali poproszeni o założenie maseczek ochronnych albo zachowania dystansu społecznego. Przed kościołem przygotowany był specjalny stolik z maseczkami ochronnymi. 


Tradycja organizacji barwnych procesji jest stara jak same Lipiny?

Mieszkańcy nie pamiętają już kiedy powstał zwyczaj tak podniosłej celebracji. Prawdopodobnie pierwszy raz procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 roku. Dokładna data pierwszej procesji nie jest jednak znana. Dziś, do Lipin przyjeżdżają wierni z różnych rejonów województwa śląskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ładowanie Rozmowy