Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Stalker z Bytomia zatrzymany! 41-latek zatrzymany w Świętochłowicach

Dodano: , źródło: KMP Świętochłowice


41-latek został zatrzymany w dzielnicy Chropaczów. Za uporczywe nękanie swojej byłej partnerki grozić mu może nawet kara do 8 lat pozbawienia wolności.
 

W poniedziałek, 12 października do świętochłowickiej jednostki zgłosiła się kobieta, która od dłuższego czasu jest uporczywie nękania przez swojego byłego partnera. Bytomianin śledził i wysyłał wiadomości sms, wzbudzając u 37-latki poczucie zagrożenia. Już następnego dnia w godzinach porannych mężczyzna ten został zatrzymany przez świętochłowickich kryminalnych.

Teraz grozi mu kara do 8 lat więzienia, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Zobacz film z zatrzymania


Uporczywe nękanie to przestępstwo

Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości tzw. sms, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie ww. oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu.
Często ignorowanie sprawcy, może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera.
Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.
 

Ładowanie Rozmowy