Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Spotkanie opłatkowe Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podsumowano upływający rok artystyczny

Dodano: , źródło: fot. Tomasz Żak / UMWS

W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyło się spotkanie opłatkowe, w trakcie którego podsumowano artystycznie upływający rok.

Świątecznie ze "Śląskiem"

W spotkaniu z artystami z zespołu „Śląsk” uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz radni Sejmiku, Jarosław Szczęsny i Zbigniew Przedpełski.

„Zespół Śląsk to jedna z kulturalnych wizytówek województwa śląskiego. Artyści od dziesięcioleci kultywują pamięć o śląskiej kulturze, tradycji i tożsamości, a jednocześnie promują nasz region nie tylko w kraju, ale i na świecie. Cieszę się, że w ten sposób promujemy poza granicami kraju polską kulturę. Zespół „Śląsk” to nasza marka eksportowa i znak rozpoznawczy, chcemy by się rozwijał, stąd nasze wsparcie dla tej instytucji” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie już w styczniu reprezentował województwo śląskie na wystawie EXPO w Dubaju.

Wspólna instytucja kultury

Warto przypomnieć, że dwa lata temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecności ministra Piotra Glińskiego oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży podpisano dokument przedłużający prowadzenie wspólnej instytucji kultury - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zgodnie z podpisanym aneksem do umowy Ministerstwo będzie przekazywać zespołowi 5 mln zł rocznie, natomiast Województwo Śląskie 20 mln zł w formie dotacji podmiotowej niezbędnej do prowadzenia działalności bieżącej. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. W swojej bogatej ofercie koncertowej posiada programy galowe będące kwintesencją działalności artystycznej zespołu, wokalno-instrumentalne muzyki klasycznej i religijnej, edukacyjne, a także niepowtarzalne widowiska będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wystąpił w trakcie swojej historii w 44 krajach i zagrał 10 tys. koncertów dla 27 mln słuchaczy.

%3Ciframe%20src=%22//www.youtube.com/embed/8sQGleZ0ByE?wmode=transparent&jqoemcache=P8T03%22%20width=%22425%22%20height=%22349%22%20allowfullscreen=%22true%22%20allowscriptaccess=%22always%22%20scrolling=%22no%22%20frameborder=%220%22%20title=%22https://www.youtube.com/watch?v=8sQGleZ0ByE%22%3E%3C/iframe%3E

 

Ładowanie Rozmowy