Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląskie wspiera ośrodki pomocy społecznej w walce z Covid-19

Dodano: , źródło: UMWS/fot. Iwona Wronka

Już prawie 4,5 tysiąca pracowników systemu opieki społecznej zostało zbadanych pod kątem obecności koronawirusa w organizmie.
Pieniądze na ten cel, prawie 1,5 miliona złotych, przeznaczył Marszałek Województwa Śląskiego ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Łącznie przebadanych zostanie 6 tys. osób.

Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a badania wykonuje Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-MedSilesia w Zabrzu.

Walka z koronawirusem toczy się na wielu frontach. Jesteśmy aktywni tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Wspieramy pracowników domów pomocy społecznej, działających w naszym województwie, którzy w sposób niewidoczny dla społeczeństwa, każdego dnia zmagają się z epidemią COVID-19, ryzykując własne zdrowie. Dziękuję im za to zaangażowanie i służbę dla drugiego człowieka - skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

Taka akcja pomaga chronić przed zarażeniem koronawirusem osoby najsłabsze, na przykład podopiecznych domów pomocy społecznej – mówiła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w Tarnowskich Górach przed Domem Pomocy Społecznej „Przyjaźń”. Tam stanął dziś wymazobus, w którym pobierany jest materiał do badań.

Izabela Szeliga, dyrektorka placówki podkreślała, jak ważne jest przeprowadzanie testów przesiewowych: Pozwala nam to odizolować bezobjawowych nosicieli – mówiła. Nasi pracownicy są zdyscyplinowani i wykazując jakiekolwiek objawy przeziębienia, nie przychodzą do pracy. Niemniej wiemy wszyscy, że największe zagrożenie stanowią bezobjawowi nosiciele wirusa.

Masowe testowanie i izolacja osób z pozytywnym wynikiem to jedyny sposób na powstrzymanie pandemii – dodał Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od nas samych. Ciągle warto apelować o to, byśmydostosowywali się do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia: nośmy maseczki, myjmy ręce i zachowujmy dystans społeczny.

Warto podkreśli, że Województwo Śląskie wspiera system pomocy społecznej od samego początku wybuchu pandemii w ramach projektu Śląskie Pomaga. Na ten cel władze województwa przeznaczyły ponad 13 milionów złotych.

Pierwsze pieniądze wypłaciliśmy już w maju – mówi Izabela Domogała. O pomoc zwróciły się do nas domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo lecznicze, zarówno państwowe, jak i prywatne. Dotacje mogli przeznaczyć na dofinansowanie zatrudnienia nowych pracowników, zakup środków ochrony indywidualnej i przedmiotów do walki z COVID 19.

Ładowanie Rozmowy