Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Śląsk: Kolejne miasta stawiają na bezpłatną komunikację 

Dodano: , źródło: fot. UM Pszczyna

Na początku były Żory. Właśnie to miasto, jako pierwsze w województwie śląskim wprowadziło w 2014 roku bezpłatną komunikację pasażerską. Obecnie funkcjonuje tam osiem bezpłatnych linii od numeru O1 do 08. 

Kolejne miasta stawiają na bezpłatną komunikację

Od tego czasu na ten ruch zdecydowało się kilku innych samorządów w naszym regionie. Ostatnio uczyniła to Pszczyna, w której od 1 lipca pasażerowie Pszczyńskiego Autobusu mogą jeździć za darmo. 

- "Po wielu analizach podjęliśmy decyzję, aby nie pobierać opłat za przejazdy autobusami należącymi do Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów, decydując się na transport publiczny. (...) Bezpłatne autobusy pomogą nieco w rozładowaniu ogromnych korków, które tworzą się w mieście, szczególnie w godzinach szczytu" - podkreśla na stronie internetowej gminy burmistrz Dariusz Skrobol. 

Pszczyńska Komunikacja Gminna obejmuje linie A, B, C, D oraz F i kursuje na pięciu trasach. Łączy pszczyńskie sołectwa z centrum miasta oraz umożliwia komunikację między osiedlami. Pszczyńskie Autobusy są oznakowane z widoczną informacją, iż przejazdy są nieodpłatne.

Na podobne rozwiązanie zdecydowały się już wcześniej inne miasta

Na podobne rozwiązanie zdecydował się już wcześniej m.in. Racibórz, którego obywatele od 1 marca tego roku mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji. Decyzję uzasadniono:

„stworzeniem lepszej oferty transportowej dla mieszkańców, która wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie miasta oraz poprawi jakość życia jego mieszkańców. Jest to kluczowy krok w realizacji strategii miejskiej, mającej na celu zwiększenie dostępności transportu publicznego i ułatwienie codziennych podróży mieszkańcom. Dzięki bezpłatnej komunikacji miejskiej Racibórz staje się wzorcem dla innych miast, które również dążą do stworzenia bardziej dostępnego i ekologicznego systemu transportu publicznego”.

Podobne rozwiązanie wprowadzono w Jastrzębiu-Zdroju. Tam od siedmiu lat działa komunikacja za 0 zł dla dzieci, młodzieży i studentów oraz seniorów powyżej 70. roku życia, co nie byłoby niczym niezwykłym. Jednak w tym roku podróżować bezpłatnie mogą wszyscy, choć nie do końca, bowiem trzeba być mieszkańcem Jastrzębia-Zdroju, udowodnić, że płaci się tutaj podatki i posiadać Kartę Jastrzębianina, która upoważnia do darmowych przejazdów w granicach tego miasta.

Na bezpłatną komunikację publiczną zdecydowały się także Kalet, gdzie od 2021 roku za darmo można poruszać się autobusami miejskimi w granicach gminy, a od tego roku wprowadzono je na dwóch liniach numer 2 i 10.

Nie trzeba także płacić za przejazd komunikacją miejską ZKM Zawiercie na trasach łączących: Zawiercie, Siewierz i Porębę oraz na wszystkich liniach w granicach Zawiercia. Jak podaje przewoźnik, bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich pasażerów korzystających z przejazdu autobusami w granicach tych trzech gmin (bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość i wiek podróżnego).

W dwudziestotysięcznych Łaziskach Górnych darmowa komunikacja obejmuje cztery linie: Ł, N M i Z. Można nimi bezpłatnie podróżować w granicach miasta, ale też dojechać do przystanku Mikołów-Kolonia Huta i do sąsiedniego Orzesza. Również dwie inne gminy powiatu mikołowskiego zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Chodzi o Ornontowice i Orzesze, pomiędzy którymi kursują busy linii 2. Realizują na tej trasie pięć kursów na dzień (2 kursy poranne i 3 kursy popołudniowe). Jednak linia ta do końca sierpnia została zawieszona. Funkcjonuje też darmowa linia wewnątrz gminy Ornontowice.
Poza regularnymi darmowymi przejazdami przewoźnicy organizują pojedyncze dni, w których można jeździć bez biletu. Tak było przed wyborami 15 października (GZM wprowadził na swoim terenie bezpłatne podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami), tak jest co roku przed 1 listopada, a czasami wprowadzenie darmowej komunikacji wymusza smog.

Czy uważacie, że bezpłatna komunikacja miejska to dobre rozwiązanie?

Ładowanie Rozmowy