Dzisiaj około godziny 8 na Śląsku doszło do silnego wstrząsu. Mocno zatrzęsło w Mysłowicach, jednak wstrząs odczuli również mieszkańcy innych miast m.in.: Katowic, Sosnowca czy Chorzowa.
Do wstrząsu doszło kilka minut przed godz. 8 rano w kopalni Wesoła w Mysłowicach na głębokości 665 metrów pod ziemią. Wstrząs miał siłę 2,9 stopni w skali Richtera. Pod ziemią nie było żadnych skutków. W zagrożonym rejonie nie było pracowników.
Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą
W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.
Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.
Do jednego z najsilniejszych wstrząsów z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowanych w bazie danych GIG doszło w 1993 roku w kopalni Halemba.
Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich.
Mapę wstrząsów możecie znaleźć TUTAJ.
Odczuliście wstrząs? Dajcie nam znać w komentarzach!