Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Są już nieoficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego - sprawdź kto wygrał

Dodano: , źródło: Ipsos

O godzinie 21:00 zamknięte zostały lokale wyborcze, a w związku z tym wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku zostały zakończone. Również o godzinie 21:00 przestała obowiązywać cisza wyborcza, a więc od razu pojawiły się pierwsze sondaże. Podajemy zatem te pierwsze, nieoficjalne jeszcze wyniki dzisiejszego głosowania!

Wybory do Europarlamentu 2024 - wyniki sondażowe exit poll 

Wyniki sondażowe exit poll pracowni Ipsos pokazują, że najwięcej głosów - 38,2% - zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 33,9% głosów.

  • Koalicja Europejska 38,2% - 21 mandatów
  • Prawo i Sprawiedliwość 33,9% - 19 mandatów
  • Konfederacja - 11,9% - 6 mandatów
  • Trzecia Droga Polska 2050 - 8,2% - 4 mandaty
  • Lewica 6,6% - 3 mandaty
  • Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie - 0,8 procent
  • Polexit - 0,3 procent
  • Inne komitety - 0,1 procent.

Frekwencja w wyborach wyniosła według badania exit poll 39,7%.

Trzeba pamiętać, że wyniki te mogą jeszcze ulec zmianie. O ewentualnych zmianach w wynikach będziemy informowali na bieżąco.

Wybory do Europarlamentu 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego są jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Unii Europejskiej. Odbywają się co pięć lat i umożliwiają obywatelom państw członkowskich bezpośrednie wybieranie swoich przedstawicieli do tej instytucji. Parlament Europejski, jako jedna z trzech głównych instytucji UE, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu europejskiego prawa, budżetu oraz polityki zagranicznej.

Wybory te są wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze, są one największymi transnarodowymi wyborami na świecie, w których bierze udział kilkaset milionów obywateli z 27 państw członkowskich. Każdy kraj ma przypisaną liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim proporcjonalnie do liczby ludności, co sprawia, że zarówno większe, jak i mniejsze państwa mają swoich przedstawicieli.

W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący.

Ładowanie Rozmowy