Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rząd zapowiada wstrzymanie importu węgla dla spółek państwowych – związkowcy chcą głębszych zmian

Dodano:

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla RMF FM zapowiedział, że polskie spółki skarbowe nie będą już importowały węgla z Rosji.

Jestem po rozmowach z prezesami spółek Skarbu Państwa. Nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy – mówił Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, Robertem Mazurkiem.

Od 2014 roku import węgla z Rosji praktycznie się podwoił, a w 2019 zakupiliśmy przeszło 9 milionów ton. Jak tłumaczy wicepremier Sasin, tylko niewielka część surowca trafia do spółek państwowych, a zakup był konieczny ze względu na bardzo trudną sytuację górnictwa po rządach Platformy Obywatelskiej.

W przypadku spółek państwowych węgiel sprowadzały przede wszystkim Polska Grupa Energetyczna oraz Węglokoks. W tym roku dostawy zostały już zamrożone.

Oświadczenie w sprawie wypowiedzi ministra Sasina wystosował Bogusław Ziętek, Przewodniczący WZZ „Sierpień 80”, który wyraził konieczność wspólnych rozmów między stroną rządową i stroną społeczną, bo sytuacja w polskim górnictwie i energetyce jest trudna i wymaga gruntownych zmian na poziomie systemowym:

Z satysfakcją przyjmujemy zapowiedź wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wycofania się spółek Skarbu Państwa z importowania węgla na potrzeby polskiej energetyki – pisze Bogusław Ziętek - Mamy nadzieję, że wkrótce strona rządowa i strona społeczna usiądą do wspólnych rozmów, aby rozwiązać kolejne problemy polskiego górnictwa i energetyki, a przede wszystkim aby wypracować konieczne do przeprowadzenia systemowe rozwiązania dalszego wspólnego funkcjonowania branży wydobywczej i energetyki. Jesteśmy do tych rozmów przygotowani – dodaje przewodniczący.

Ładowanie Rozmowy