Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Rekordowa zbiórka podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dodano: , źródło: WOŚP

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przechodzi do historii. Dziś w siedzibie Fundacji WOŚP Jurek Owsiak ogłosił wynik zbiórki. Padł kolejny rekord! Wolontariusze zebrali 186 133 610,66 zł.

Rok temu - podczas 27. Finału - zebrano 175 938 717 zł i 56 gr. To ok. 10 milionów mniej niż podczas tegorocznej kwesty. Średnio w ciągu ostatnich pięciu edycji zebrane kwoty rosły o 28 proc. rok do roku.

Na kwotę zebraną w 28. Finale WOŚP złożyły się:

 • zbiórka publiczna - 116 707 864,39 zł,
 • darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne - 68 804 108,17 zł,
 • oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom o wartości 621 668,10 zł.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podczas 28. Finału Fundacja WOŚP zagrała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Fundacja zbierała środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiła się przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Do urządzeń, które zostaną zakupione dzięki zbiórce, należy wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Są to m.in.:

 • lampy operacyjne,
 • stoły operacyjne,
 • diatermie,
 • aparaty do znieczulenia,
 • sprzęt monitorujący,
 • urządzenia teletransmisyjne,
 • aparaty RTG z ramieniem C,
 • zestawy endoskopowe.

Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów. Pierwszy Konkurs Ofert, w ramach którego odbędzie się zakup sprzętu za środki zebrane w 28. Finale, zaplanowany jest na maj.

Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Pierwszy sprzęt medyczny 28. Finału został już przekazany do 14 miast w Polsce!

To oznacza, że już niebawem pacjenci, będą mogli korzystać ze sprzętu przekazanego przez firmy medyczne. Obecnie szacuje się, że co piąty sprzęt w szpitalach jest od WOŚP.

W 28. Finał WOŚP włączyło się około 1750 sztabów, w tym ponad 100 poza granicami Polski. Sztaby działały w: Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cyprze, Danii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Rosji, Singapurze, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tanzanii, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

W zbiórkę zaangażowało się 120 tys. wolontariuszy, darczyńcy mogli przekazywać datki do 200 tys. tekturowych skarbonek, otrzymując jedno z 35 milionów samoprzylepnych serduszek.

Ładowanie Rozmowy