Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Ranking "Gmina Dobra do Życia" 2023. Na jakich miejscach uplasowały się największe śląskie miasta?

Dodano: , źródło: Ranking "Gmina Dobra do Życia" 2023

Serwis Samorządowy PAP podzielił się pełnymi wynikami 3. edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Jak wypadły największe śląskie miasta? Niestety, wiele z nich zajmuje dalekie miejsca w rankingu w ramach swojej kategorii.

Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”

Pierwsze wyniki rankingu pojawiły się w listopadzie 2023 roku – wówczas udostępniono tylko listę 50 najlepszych gmin w każdym województwie. Do serwisu spływały prośby o podanie pełnych wyników – zostały one wysłuchane. Serwis samorządowy PAP udostępnił tabelę z pełną listą wyników, podzieloną na kategorie.

A – miasta na prawach powiatu

B – strefy podmiejskie miast na prawach powiatu

C – gminy z siedzibą powiatu ziemskiego

D – gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

E – gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

Ranking został przygotowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Został opracowany na podstawie 63 pomniejszych wskaźników. Zbadano m.in. dostępność zieleni, zanieczyszczenie środowiska, inwestycje, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji czy liczbę żłobków i przedszkoli. Po przeliczeniu wskaźniki dały jeden, ogólny Wskaźnik Jakości Życia, od którego wartości zależało miejsce w rankingu.

Pierwsze pięć miejsc zajęły Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów.

Śląskie miasta w rankingu

A jak wypadły największe miasta w województwie śląskim? Na 2477 ocenianych gmin, wiele śląskich miast znajduje się mniej więcej w połowie stawki. W ogólnym rankingu Katowice zajęły 66. miejsce, Bielsko-Biała – 69. miejsce, a Tychy – 207. miejsce. Następna była Częstochowa (806. miejsce), Chorzów (926. miejsce), Zabrze (950. miejsce), Bytom (957. miejsce), Ruda Śląska (1049. miejsce) Sosnowiec (1428. miejsce) oraz Świętochłowice (1665. miejsce).

Dużo gorzej wyniki wyglądają dla śląskich miast w ramach swojej kategorii – miast na prawach powiatu. Na 66 miast na prawach powiatu, największe miasta z województwa śląskiego zajęły następujące miejsca:

  • Katowice – 14. miejsce,
  • Bielsko-Biała – 15. miejsce,
  • Tychy – 28. miejsce,
  • Częstochowa – 52. miejsce,
  • Chorzów – 57. miejsce,
  • Zabrze – 58. miejsce,
  • Bytom – 60. miejsce,
  • Ruda Śląska – 62. miejsce,
  • Sosnowiec – 64. miejsce.

Tabelę zamykają Świętochłowice, które zajęły ostatnie, 66. miejsce.

Z pełnymi wynikami możecie zapoznać się na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

Ładowanie Rozmowy