Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Przez niewielki błąd nie poleciała do Turcji. Nie zezwoliła na to Straż Graniczna

Dodano: , źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

51-letnia mieszkanka Częstochowy w miniony czwartek, 19 października, miała polecieć do Antalii w Turcji. Niestety, Straż Graniczna nie zezwoliła jej na opuszczenie kraju. Co było powodem?

Nagła zmiana planów

51-letnia Polka, mieszkanka Częstochowy, miała polecieć na wakacje do Turcji z lotniska w Pyrzowicach. Jej plany udaremnili funkcjonariusze Straży Granicznej. Powód? Nieważny dowód osobisty z powodu niedawnej zmiany danych osobowych. Z uwagi na fakt, że kobieta nie posiadała przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, Straż Graniczna nie wpuściła jej na pokład samolotu.

Pamiętaj – sprawdź dokumenty przed podróżą!

Udając się w podróż poza granice kraju, należy zabrać ze sobą ważny dokument podróży w postaci dowodu osobistego bądź paszportu. Najczęściej powodem przedwczesnej utraty ważności dokumentu jest zmiana danych osobowych np. zmiana nazwiska po ślubie bądź po rozwodzie. W sytuacji zmiany danych, petent ma 30 dni na złożenie wniosku o wydanie nowego, uaktualnionego dokumentu.

- Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski – przypomina Straż Graniczna.

Przekroczenie granicy może uniemożliwić także uszkodzony dowód osobisty, który również należy niezwłocznie wymienić. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Aby sprawdzić, czy dowód osobisty nie został unieważniony lub zawieszony, przed podróżą warto skorzystać ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Ładowanie Rozmowy