Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Przełomowa operacja w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Dodano: , źródło: UM Gliwice

Sukcesem zakończyła się skomplikowana operacja usunięcia guza przerzutowego do kości ramiennej u 61-letniej pacjentki cierpiącej wcześniej z powodu raka piersi, przeprowadzona przez zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka oraz profesora Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – poinformował Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

Kolejne osiągnięcie gliwickiego szpitala

Każdego roku specjalistyczną pomoc oddziału ortopedii w „4” otrzymują ponad dwa tysiące osób. 

 – Ta operacja zdecydowanie rozszerza możliwości leczenia pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do układu kostnego – mówi dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4 – Wiele osób traktuje sytuację pojawienia się takiego przerzutu jak wyrok i życiową tragedię. To nieprawda. Postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie, a przerzuty wydają się być niedoceniane z punktu widzenia możliwości, które obecnie istnieją. Chcemy położyć nacisk na zabiegi rekonstrukcyjne, dzięki którym usuwamy guza, ale też przywracamy funkcję kończyny – podkreśla dr Baryluk.

Sprzymierzeńcem lekarzy w walce z guzami przerzutowymi jest nowoczesna technologia. Chodzi o coraz lepsze implanty, które zapewniają chorym niemal normalne funkcjonowanie i szansę na aktywność oraz samodzielność.

– Naszym celem jest to, aby większa liczba takich pacjentów mogła znaleźć wsparcie w Gliwicach – dodaje dr Baryluk.

– Wyjątkowość tej konkretnej operacji polegała na tym, że pacjentce z przerzutem nowotworowym raka piersi do kości ramiennej, który dokonał samoistnego złamania wieloodłamowego, skomplikowanego, został ten guz wycięty w całości razem z fragmentem złamanej kości bez odpreparowywania, otwierania szczeliny złamania patologicznego. To oznacza, że dla chorej rokowanie jest o wiele lepsze – tłumaczy prof. Daniel Kotrych, jeden z najlepszych ekspertów w zakresie ortopedii onkologicznej – Procedura skutecznego wycięcia nowotworu z organizmu z zachowaniem bezpiecznego marginesu i czystości onkologicznej jest kluczowa dla przeżycia pacjenta. Tak właśnie staramy się szkolić lekarzy, również tutaj, w Gliwicach – podsumowuje prof. Kotrych.

Ładowanie Rozmowy