Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Prezydent Andrzej Duda chce umieścić 100 tablic pamiątkowych na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie

Dodano: , źródło: Śląski Urząd Wojewódzki / fot. KPRP

W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę plebiscytu oraz III Powstania Śląskiego. Wielkimi krokami zbliżają się zaplanowane uroczystości. Do udziału w upamiętnieniu tych wydarzeń włączył się także prezydent Andrzej Duda.

W piątek z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyło się spotkanie w formule wideokonferencji w związku ze zbliżającą się setną rocznicą III Powstania Śląskiego. Głównym celem spotkania było omówienie i zapoznanie Prezydenta RP z planami obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, które realizowane będą na terenie województwa śląskiego i opolskiego. 

W rozmowie udział wzięli udział:

  • Wojewodowie Śląski i Opolski,
  • minister Wojciech Kolarski
  • Marszałek Województwa Śląskiego
  • i Wicemarszałek Województwa Opolskiego,
  • a także przedstawiciele instytucji kultury i instytucji naukowych oraz przedstawiciel władz kościelnych – zaangażowani w działania na rzecz właściwego upamiętnienia stulecia III Powstania Śląskiego. 

W trakcie spotkania Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił konieczność nadania obchodom charakteru ogólnopolskiego oraz zapowiedział swoją obecność w wydarzeniach rocznicowych na Górze Św. Anny (woj. opolskie) 2 maja 2021 roku.

Prezydent przedstawił również inicjatywę, w ramach której do ok. 100 miejsc i miejscowości na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie, trafią pamiątkowe tablice honorujące pamięć Powstańców Śląskich.  Kancelaria prezydenta nie poinformowała na razie o wybranych lokalizacjach.

Ładowanie Rozmowy