Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Poznaliśmy datę wyborów samorządowych!

Dodano: , źródło: Konferencja prasowa Donalda Tuska

W poniedziałek, 15 stycznia, premier Donald Tusk ogłosił termin tegorocznych wyborów samorządowych. Rozporządzenie w tej sprawie zostanie przesłane do Państwowej Komisji Wyborczej. 

Wybory tuż tuż

Kodeks wyborczy reguluje, że wybory samorządowe muszą odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Szef rządu Donald Tusk podał wczoraj do wiadomości publicznej, że daty pierwszej i drugiej tury wyborów samorządowych zostały już wybrane. 

- Decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia - powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Rozporządzenie w tej sprawie, wraz z całym kalendarzem wyborczym trafi do Państwowej Komisji Wyborczej. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji PKW, co premier uważa za formalność, będzie można przystąpić do organizacji wyborów.

Wybory samorządowe 2024 – kogo będziemy wybierać?

Podczas wyborów samorządowych zdecydujemy o tym, kto zostanie członkiem organów samorządu terytorialnego. Mowa tu o radach gmin, miast, dzielnic (w przypadku Warszawy) i powiatów, a także sejmików wojewódzkich. Poza tym w wyborach wyłonimy nowych prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. 

Głosować mogą obywatele Polski, niepozbawieni praw wyborczych i stale zamieszkujący na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. Muszą być również wpisani do stałego rejestru wyborców. W wyborach na szczeblu gminnym mogą także głosować obywatele Unii Europejskiej, nieposiadający polskiego paszportu, lecz mieszkający na stałe w Polsce.

Ładowanie Rozmowy