Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Polskie schrony przygotowane dla 49 milionów osób. 13 tys. strażaków przez 85 dni zajmowało się inwentaryzacją schronów

Dodano: , źródło: Państwowa Straż Pożarna, strazpozarna.maps.arcgis.com

W schronach znajdujących się na terenie Polski w razie konieczności schronienie może znaleźć 49 milionów ludzi. To statystyki, które przedstawiła Państwowa Straż Pożarna po przeprowadzeniu inwentaryzacji polskich schronów. Przedstawiciele PSP zaprezentowali także aplikację schrony.straz.gov.pl, która ma pomóc w sytuacjach zagrożenia.

Schronienie dla 49 mln osób

Ile schronów znajduje się w Polsce? Ile osób będzie mogło znaleźć w nich chronienie w razie zagrożenia? W związku z agresją Rosji na Ukrainę te pytania od ponad roku zadaje sobie wielu mieszkańców naszego kraju. Teraz jest już jasne, że polskie schrony przygotowano dla 49 milionów osób.

Statystyka ta to efekt pracy 13 tysięcy strażaków, którzy przez 85 dni zajmowali się inwentaryzacją wspomnianych obiektów. Efekty przedsięwzięcia zaprezentowano w czwartek, 6 kwietnia, w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Tam bowiem zorganizowano konferencję, podczas której wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem omówili wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.

- Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podkreślił, że było to ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. 

- Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych – wyliczał gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Inwentaryzacja schronów trwała od października 2022 do lutego 2023 r.

Akcję realizowano we wszystkich komendach Państwowej Straży Pożarnej od października 2022 roku do lutego 2023 roku. Wiadomo też, że zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Jak wskazano, „pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób”.

Podczas konferencji wiceszef MSWiA poinformował również o uruchomieniu aplikacji SCHRONY, przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną.

-PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać – mówił wiceszef MSWiA.

Przygotowana przez Państwową Straż Pożarną aplikacja ma formę interaktywnej mapy i pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie: miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

- Z aplikacji można korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem www.strazpozarna.maps.arcgis.com zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Nie zwlekaj, zajrzyj do aplikacji jak najszybciej – przekonują przedstawiciele PSP.

 

Jak podaje PSP, najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowle ochronne, w tym: 
  • - 903 – schrony, 
  • - 8 719 – ukrycia. 

Strażacy podkreślają też, że pojemność wspomnianych obiektów przekracza populację Polski. 

- W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób. Najwięcej strażaków zaangażowanych było w akcję inwentaryzacji na terenie Mazowsza (1 659 funkcjonariuszy PSP) oraz na Śląsku (1 216) – wskazano podczas konferencji prasowej.

Ładowanie Rozmowy