Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Obchody setnej rocznicy przybycia Wojska Polskiego do Katowic [ZDJĘCIA]

Dodano: , źródło: FB Marcin Krupa / UM Katowice

W minioną niedzielę 19 czerwca na katowickim ryku obchodzono setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W ramach obchodów zrekonstruowano uroczyste przybycie Wojska Polskiego do Katowic.

100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

20 czerwca 1922 roku wkroczenie Wojska Polskiego pod wodzą generała Stanisława Szeptyckiego rozpoczęło proces przejmowania przez Polskę części Górnego Śląska. Wydarzenie to oficjalnie zakończyło okres powstań i plebiscytu, stając się początkiem budowy autonomicznego województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach.

Z tej okazji w niedzielę 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się historyczna inscenizacja wkroczenia do Katowic przez bramę tryumfalną Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim, a aktorzy Teatru Śląskiego odtworzyli wydarzenia z udziałem m.in. dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego, pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera oraz ówczesnego burmistrza Katowic Alfonsa Górnika.

– Jako Ślązacy możemy być dumni z naszej historii, ale i z tego gdzie dzisiaj się znajdujemy. To za sprawą naszych przodków, ale i nas samych, którzy każdego dnia poprzez swoje codzienne obowiązki, rozwój własnych pasji tworzymy Śląsk. Ważne jest to, by historia o Powstaniach Śląskich była przekazywana kolejnym pokoleniom. Śląsk dał ogromny zastrzyk energii, pieniędzy, ale też woli i chęci pracy nad odbudową II RP. Chciałbym, aby nasi rodacy- żeby Polska nie zapomniała o tym, jak ważną rolę w odbudowie II RP miał właśnie Górny Śląsk i Ślązacy – przekazuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Ładowanie Rozmowy