Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Noworoczne spotkanie marszałka z przedstawicielami środowisk kombatanckich i niepodległościowych

Dodano: , źródło: fot. Tomasz Żak / UMWS

W Sali Sejmu Śląskiego odbyło się noworoczne spotkanie marszałka z przedstawicielami środowisk kombatanckich i niepodległościowych oraz służb mundurowych.

Śląskie pielęgnuje patriotyczne tradycje

W spotkaniu obok marszałka Jakuba Chełstowskiego uczestniczyli wicemarszałek Wojciech Kałuża, wicemarszałek Dariusz Starzycki, członek Zarządu Województwa Beata Białowąs i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba oraz przedstawiciele duchowieństwa: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski i zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskup Marian Niemiec. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Wojskowej z Bytomia i soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Państwa życie świadczy o tym, że warto służyć Ojczyźnie, a trud i poświęcenie dla kraju są dla nas powodem do dumy z tych pięknych postaw i wdzięczności za miłość do Polski. Cieszę się, że możemy wspólnie pielęgnować patriotyczne wartości i podziękować Państwu za służbę Polsce i za to, że możemy dzisiaj żyć w wolnym, demokratycznym kraju” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Przed spotkaniem marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą stulecie Powstań Śląskich. 

„Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, nie możemy nigdy zapominać komu ja zawdzięczamy. Dziękuję za Państwa poświęcenie i walkę o najważniejsze wartości, jesteście dla nas bohaterami i wzorem dla młodego pokolenia, czym jest wolność, patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Dziękujemy za te wyjątkową lekcje" - podkreślał wicemarszałek Wojciech Kaluża.

W trakcie uroczystości minutą ciszy uczczono poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz zmarłych kombatantów wszystkich środowisk kombatanckich i niepodległościowych.|

„Cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj spotkać, mimo wielu problemów powinniśmy robić wszystko, żeby wojna i zagrożenie nie wróciły. Dziękuję Państwu za pamięć historyczną, za to, że przekazujecie młodemu pokoleniu wartości i doświadczenia. Państwa trud i poświęcenie zasługują na największe uznanie” – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok.

Złote i Srebrne Odznaki Honorowe

W trakcie uroczystości wręczono Złote i Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok zostali uhonorowani medalami Stowarzyszenia Misja – Pojednanie. Odznaki Setnej Rocznicy Bitwy Warszawskiej otrzymali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok i pułkownik Zbigniew Piątek. Medale z okazji stulecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich trafiły do marszałka Jakuba Chełstowskiego i pułkownika Zbigniewa Piątka. Dyplomy uznania Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników trafiły do marszałka Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka.

Ładowanie Rozmowy