Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Nie żyje Marek Plura. Senator miał 52 lata

Dodano: , źródło: Wikipedia/Senat RP/Twitter/fot. Marek Plura Parlamentarzysta [FB]

21 stycznia w wieku 52 lat zmarł senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej Marek Plura. Od lat aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a dla Ślązaków był tym politykiem, który zawsze bronił interesów "małej ojczyzny".

Nie żyje Marek Plura. 52-letni polityk od urodzenia chorował na postępujący zanim mięśni i poruszał się na wózku. Od początku politycznej kariery walka o prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów była dla niego prymarnym celem. Mimo choroby, do końca pozostał niezwykle aktywny.

Marek Plura był jedną z najważniejszych postaci w kształtowaniu współczesnej tożsamości Śląska. Społecznik nie obawiał się używać publicznie ślonskij godki i dwukrotnie był autorem poselskich projektów ustaw uznających etnolekt śląski za język regionalny, których Sejm nie uchwalił. Wspierał uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Był członkiem Związku Górnośląskiego i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Jak informowali regionalni politycy, od kilku dni przebywał w szpitalu w bardzo ciężkim stanie z powodu powikłań pogrypowych.

W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska - poinformowało oficjalnie biuro prasowe Senatu RP.

Nie żyje Marek Plura. Polityk i śląski aktywista zmarł w wieku 52 lat

Urodzony w Raciborzu polityk i działacz społeczny na początku lat 90. zamieszkał w w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi, a później przeniósł się do Katowic. Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog.

Warto przypomnieć, że Marek Plura był założycielem Stowarzyszenia „Dobry Dom” i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. W 2002 zainicjował powstanie Konkursu Lady D. promującego niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia. Działał w Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych.

Marka Plurę żegnają w sieci nie tylko główni polscy politycy jak Mateusz Morawiecki, Donald Tusk czy Beata Szydło, ale również regionalni działacze polityczni i samorządowcy.

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Marka Plury. Europarlamentarzysta, parlamentarzysta i działacz społeczny, który pomagał potrzebującym. Kultywował tradycję regionu. Śląsk i sprawy Ślązaków zawsze były dla niego najważniejsze. Rodzinie składam wyrazy współczucia - napisał na Twitterze Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wielki smutek. Zmarł Marek Plura. Ślązak, Poseł, dobry Człowiek. Żegnaj Marku - czytamy w pożegnalnym wpisie posłanki Nowoczesnej, Moniki Rosy.

I ôdjechoł nom tyn silny karlus, co nigdy niy mioł leko. Pacz tam jako Marek a my sam dalij bydymy butel robić o naszo ślonsko godka a ślonsko tożsamość. To był zaszczyt z Tobą współpracować, dołeś fest rada i zowżdy bydymy Cie pamiyntać a spominać - pożegnał zmarłego europoseł Łukasz Kohut.

Jeszcze chwilę temu była nadzieja… Dzisiaj dotarły do nas smutne informacje. Zmarł Marek Plura. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senatorem X kadencji. Z własnej niepełnosprawności uczynił siłę do działania i wpływu na innych. Walczył o prawa osób z niepełnosprawnościami. Cześć jego pamięci - napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ładowanie Rozmowy