Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

KSSE rozpoczyna współpracę z brazylijskim Minas Gerais

Dodano: , źródło: UMWS / fot. Patryk Pyrlik

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna współpracę z brazylijską Agencją Promocji i Handlu INDI z regionu Minas Gerais. Symboliczną umowę – z oczywistych przyczyn w trybie online - podpisano w Gmachu Sejmu Śląskiego.


INDI to jedna z największych agencji promocji i handlu w Brazylii, zarazem jedna z dwóch funkcjonujących w tym kraju agencji rządowych, m.in. z siedzibą w Belo Horizonte, a jej misją jest przyciąganie inwestorów i wsparcie eksportu. Minas Gerais to stan położony w środkowowschodniej części Brazylii. Od wschodu graniczy ze stanami Espirito Santo i Rio de Janeiro, od południa ze stanem Sao Paolo, od północy ze stanem Bahia, a od zachodu z Goias.

Minas Gerais specyfiką zbliżone jest do Województwa Śląskiego

To także region, w którym kiedyś dominowało górnictwo, obecnie słynie z silnego rynku motoryzacyjnego i największej na świecie fabryki Fiata. Podczas dzisiejszego telespotkania, stronę brazylijską reprezentowali: Juliano Alves Pinto - podsekretarz regionu Minas Gerais, Thiago Toscano – szef agencji INDI; Ronaldo Barquette – dyrektor biznesowy agencji oraz Carlos Romualdo – główny menedżer INDI.

Nasz region reprezentowali: Janusz Michałek, prezes KSSE; marszałek województwa Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża.

To ogromna szansa dla firm i przedsiębiorców z obu krajów. Rynek brazylijski ma ogromny potencjał: 200 milionów ludzi, w tym wielu naszych rodaków mieszkających tam na stałe. Poza tym Minas Gerais, to region bardzo zbliżony do naszego województwa, w przeszłości również oparty na górnictwie, dziś szukający nowych szans rozwoju. Mamy już sygnały ze strony naszych firm, chcących właśnie tam rozpocząć swoje inwestycje – podkreśla prezes KSSE, Janusz Michałek.

Warunki umowy to ustanowienie partnerstwa, strony będą wspierać wzajemne projekty inwestycyjne, wymieniać informacje dotyczące przepływów rynkowych, organizować wspólne programy szkoleniowe i dzielić się doświadczeniami w tym zakresie. Dla strony brazylijskiej ważna jest znacząca pozycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest największym tego typu podmiotem w Europie. Uważana jest za główny ośrodek przemysłu motoryzacyjnego i stalowego w Polsce.

Cieszę się, że zainicjowana przez Województwo Śląskie współpraca z regionem Minas Gerais z Brazylii zaowocowała podpisaniem umowy pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Agencją Promocji Inwestycji i Handlu Minas Gerais - INDI . Mam nadzieję, że przyniesie ona wiele korzyści dla obu regionów, szczególnie w zakresie wymiany gospodarczej oraz inwestycji – mówi marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Umowę ze stroną brazylijską Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisuje w momencie, który z powodu pandemii jest niełatwy nie tylko dla nas, ale dla całego świata. Mam nadzieję, że przedstawiciele Minas Gerais przyjadą na wrześniowy kongres gospodarczy do Katowic, gdzie nadarzy się okazja do kolejnej wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy. Wierzę, że będzie to już możliwe - dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W najbliższych planach jest utworzenie dwóch regionalnych przedstawicielstw w Minas Gerais.

Ładowanie Rozmowy