Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom "Torcidy". Oskarżono 24 osoby!

Dodano: , źródło: PK / red.

Prokuratura Krajowa oskarżyła łącznie 24 pseudokibiców z grupy "Torcida", którzy podejrzani są o popełnienie 54 przestępstw w okresie od 2019 do 2021 roku. 

Kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom grupy "Torcida"

W poniedziałek 9 maja br. Prokuratura Krajowa wydała komunikat w sprawie aktu oskarżenia przeciwko pseudokibicom z grupy „Torcida”. 24 pseudokibiców skupionych wokół zabrzańskiego klubu piłkarskiego usłyszało oskarżenie o popełnienie 54 przestępstw w okresie od 2019 do końca 2021 roku.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach przez prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w połowie kwietnia br. Oskarżyciel uważa "Torcidę" za działającą na terenie województwa śląskiego zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Grupa zajmowała się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.

– Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk, obrót ponad 120 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, mefedronu i tabletek ekstazy, a także płynnej amfetaminy służącej do produkcji substancji psychotropowej kwalifikowany z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowe dostawy tych substancji oraz wytwarzanie hurtowych ilości – ponad 25 kg amfetaminy celem wprowadzenia jej do obrotu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Prokuratury Krajowej. –  Kolejne zarzuty dotyczą szeregu czynów przeciwko wolności, życiu i zdrowiu, takich jak rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, pobicia, uszkodzenia ciała, pozbawienia wolności, a także czyny polegające na utrudnianiu toczącego się postępowania. Poza tym zarzuty obejmują przestępstwa związane z posiadaniem i handlem bronią palną i amunicją bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 § 2 kk – czytamy dalej.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Oskarżono 24 pseudokibiców z grupy "Torcida"

– Spośród ponad stu zatrzymanych w toku śledztwa, kilku podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków – przekazuje Prokuratura Karajowa.

Zabezpieczono narkotyki i broń palną.

– W wyniku przeprowadzonych czynności w toku postępowania zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, oraz dodatkowo zatrzymano kilka sztuk broni palnej, w tym karabin maszynowy oraz ponad 700 sztuk amunicji – informuje biuro prasowe PK.

W toku postępowania zabezpieczono mienie w postaci gotówki, złotej biżuterii i samochodu osobowego.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował dotychczas już 9 aktów oskarżenia przeciwko 125 osobom w sprawie działalności "Torcidy”.

Ładowanie Rozmowy