Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Kolej na lotnisko w Pyrzowicach. Przed nami jeszcze jedna noc z utrudnieniami na autostradzie A1

Dodano:

GDDKIA w Katowicach poinformowała o utrudnieniach dla kierowców w ciągu autostrady A1 w pobliżu lotniska w Pyrzowicach. Roboty potrwają dwie noce – 5 na 6 i 6 na 7 maja. Powód? Budowa linii kolejowej do lotniska.

GDDKiA, a za nią Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach poinformowało o czasowych utrudnieniach w ruchu na autostradzie A1 w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Roboty miały miejsce minionej nocy, z 5 na 6 maja i potrwają dzisiejszą noc, z 6 na 7 maja w godzinach od 22 do 6 rano. Powodem są roboty budowlane związane z wznoszeniem wiaduktów kolejowych, będących jednym z filarów ważnej inwestycji PKP PLK. Z uwagi na zakres prac konieczne jest regulowanie ruchu na autostradzie A1 poprzez zatrzymywanie pojazdów w trwających dziesięć minut interwałach.

Na dziesięciominutowe cykle składają się: wstrzymanie ruchu, nasuwanie wiaduktu, wznowienie ruchu. Prace rozpoczną się na jezdni relacji Częstochowa–Gliwice, następnie po przejściu obiektu nad tą jezdnią zamknięcia będą realizowane na przeciwnym kierunku – wyjaśnia GDDKiA.

Jeszcze jedna noc z utrudnieniami w ruchu na autostradzie A1 w pobliżu lotniska

Budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 to jeden z elementów projektu rewitalizacji i odbudowy częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry, rozpoczętej ponad rok temu. Inwestycja realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA  i współfinansowana przez Unię Europejską.

Koszt inwestycji to 660 mln złotych, a znakomita większość tej sumy to dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w II kwartale 2023 roku..

Według PKP PLK dojazd z Zawiercia na pyrzowickie lotnisko ma zająć nie więcej niż ok. 25 minut, a z Tranowskich Gór ok. 20 minut. Podróżni z Katowic i Częstochowy będą musieli poświęcić godzinę na dojazd. Powstaną również nowe przystanki jak Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów.

W ramach inwestycji dojdzie do odbudowy 30-kilometrowego nieczynnego od lat odcinka toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Jak informują władze PKP PLK, rewitalizacja i elektryfikacja zostanie przeprowadzania na liczącej około 48 kilometrów linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km na godzinę, a towarowe do 80 km na godzinę. Inwestycja rozpoczęta w kwietniu 2021 roku obejmuje 52 obiekty inżynieryjne i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Ładowanie Rozmowy