Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Już u 43 osób z województwa śląskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem

Dodano: , źródło: PAP

Już u 43 osób z województwa śląskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia wczoraj wieczorem wskazało w Śląskiem 6 nowych przypadków. To: Częstochowa, Chorzów, Racibórz, Katowice. O 1 nowym przypadku dowiedzieliśmy się dzisiaj rano.

W szpitalu w Częstochowie hospitalizowany jest mężczyzna w sile wieku, który miał kontakt z osobą zakażoną ze swojego otoczenia. Gdy pojawiły się objawy, udał się na oddział zakaźny. Tam lekarz zdecydował o tym, by pozostawić pacjenta w placówce. Stan jego zdrowia jest średni - ma zapalenie płuc" - mówiła dla PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W swoim domu, w izolacji, przebywa natomiast mężczyzna w podobnym wieku, który zgłosił się z objawami koronawirusa do szpitala w Chorzowie.

"Po pobraniu i przebadaniu próbek jego przypuszczenia potwierdziły się – zakaził się od osoby ze swojego otoczenia. Po ocenie lekarskiej przez specjalistę chorób zakaźnych mężczyzna został skierowany na leczenie do domu. Służby sanitarne objęły kwarantanną wszystkie osoby, z którymi mężczyźni mieli kontakt" - zapewniła rzeczniczka wojewody.

W raciborskim szpitalu zakaźnym przebywa w dobrym stanie kobieta w sile wieku. Najprawdopodobniej zakaziła się od osoby z najbliższego otoczenia. Również w tym samym szpitalu leczony jest starszy mężczyzna - jego stan lekarze określają jako ciężki. Jak ustaliły służby sanitarne, mężczyzna zakaził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła niedawno z Meksyku.

W dobrym stanie, w izolacji domowej przebywa kobieta, która zakaziła się od osoby niedawno przebywającej w Austrii. Kobieta jest pod nadzorem powiatowego inspektora sanitarnego w Katowicach. Wcześniej o pierwszym potwierdzonym zakażeniu na terenie stolicy woj. śląskiego poinformował na swoim profilu na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Szanowni Państwo, niestety, mamy potwierdzony przypadek koronawirusa w Katowice. Jest to informacja sprzed chwili. Osoba zarażona jest w dobrym stanie, miała kontakt z osobą wracającą z zagranicy. Życzmy tej osobie zdrowia" - napisał w czwartek ok. godz. 14. Krupa.

Do szpitala w Chorzowie zgłosił się młody mężczyzna z objawami koronawirusa. Miał on kontakt z osobą zakażoną, a jako że jego stan zdrowia był dobry, lekarz odesłał go na leczenie w izolacji domowej.

W sumie w woj. śląskim w związku z koronawirusem hospitalizowane są 64 osoby, 1786 jest objętych kwarantanną domową, a 5874 - nadzorem sanitarnym.

Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą:

  • 5 osób z woj. małopolskiego,
  • 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
  • 1 osobie z woj. wielkopolskiego,
  • 1 osobie z woj. śląskiego,
  • 1 osobie z woj. świętokrzyskiego.

Liczba potwierdzonych w całej Polsce przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 367, pięć osób zmarło. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Ładowanie Rozmowy