Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jest nowy cennik listów krajowych. Poczta polska podnosi ceny wysyłki listów

Dodano: , źródło: Poczta Polska

1 stycznia 2022 roku w życie wejdzie nowy cennik usług pocztowych. Poczta Polska po trzech latach postanowiła zmodyfikować stawki przesyłek listowych, wysyłanych do adresatów w Polsce. Ceny wzrosną od 2 do 11 procent.

Jak poinformowała Poczta Polska, wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Co się zmieni, czyli nowy cennik od 1 stycznia 2022 roku


Podwyżki dokonano po raz pierwszy od trzech lat. Decyzję tę Poczta Polska motywuje rosnącymi kosztami pracy i transportu, ogólnoświatowym wzrostem cen surowców wykorzystywanych przez spółkę oraz spadającym wolumenem przesyłek listowych.

- Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do maksymalnie 11%. Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o zaledwie 10 gr – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym oraz paczek pozostaną bez zmian. Pełną informację o zmianie opłat można znaleźć na stronie cennik.poczta-polska.pl, w placówkach pocztowych, a także pod numerem infolinii 801 333 444.

Ładowanie Rozmowy