Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Jedna z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach zatrzymana dzięki współpracy policjantów ze Śląska

Dodano: , źródło: Śląska Policja

Kilkumiesięczna międzynarodowa współpraca policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach oraz kryminalnych z Czech doprowadziła do odnalezienia i zatrzymania sprawcy kilku włamań do lombardów w Ostrawie i Bruntalu. Sprawca ukradł złoto i biżuterię warte kilka milionów koron czeskich. Dzięki ustaleniom śląskich kryminalnych członek grupy przestępczej został zatrzymany na terenie Czech. Wpadł również inny mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Śląscy kryminalni pomogli zatrzymać poszukiwanego

W lipcu 2023 r. czeska Policja zwróciła się do strony polskiej o pomoc w śledztwie dotyczącym serii włamań do lombardów. Na spotkaniu roboczym w komendzie policji w Ostrawie stawili się śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także przedstawiciele Policji czeskiej i prokuratury nadzorującej postępowanie w Czechach. Kryminalni ze Śląska zapoznali się z ustaleniami dotyczącymi osoby odpowiedzialnej za kilka włamań do lombardów na terenie Ostrawy i Bruntala. Przestępca ukradł przede wszystkim złoto i biżuterię o wartości kilku milionów koron czeskich. Strona czeska podejrzewała, że sprawca jest obywatelem Polski. Kryminalni z Polski i Czech ustalili kolejne zadania dla poszczególnych stron i przystąpili do działań.

Przez kolejne miesiące policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach wykonali szereg ustaleń w sprawie, ściśle współpracując i wymieniając się nowymi informacjami ze śledczymi z Ostrawy i Bruntala w Czechach. Efektem współpracy było ustalenie miejsca pobytu za czeską granicą, a następnie zatrzymanie jednej z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach: 37-letniego obywatela Polski odpowiedzialnego za włamania do lombardów. Kryminalni zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutów. Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie w Czechach.

Śledczy ustalili również miejsce pobytu i zatrzymali na terenie Czech innego mężczyznę: poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania 48-letniego obywatela Polski. Odbywał on wyrok 2 lat więzienia m.in. za udział w grupie przestępczej, oszustwa i kradzieże. Mężczyzna miał możliwość wykonywania pracy poza terenem zakładu karnego. W maju 2023 r. uciekł z miejsca pracy. Śląscy kryminalni ustalili, że poszukiwany ukrywa się w Czechach i przekazali informacje stronie czeskiej. Tam też 48-latek został zatrzymany. Obecnie oczekuje na ekstradycję do Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ładowanie Rozmowy