Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami deszczu!

Dodano: , źródło: IMGW / fot. Pixabay

Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącego deszczu w województwie śląskim. Uważać powinni zwłaszcza kierujący, ponieważ na drogach może być ślisko i niebezpieczne.

Ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa śląskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie I stopnia przed marznącymi opadami deszczu w południowej części województwa śląskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od 23 stycznia od godziny 19:00 do 24 stycznia do godziny 8:00. Okresami prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Ostrzeżenie dotyczy 14 powiatów: bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, cieszyński, Jastrzębie-Zdrój, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, Rybnik, Tychy, wodzisławski, Żory i żywiecki.

To nie koniec złych warunków pogodowych. Zagrożenie meteorologiczne prognozowane jest do środy 25 stycznia do godziny 7:30 we wschodniej i południowej części Polski, a w tym w województwie śląskim. Niewykluczone jest wydanie kolejnych ostrzeżeń meteorologicznych.

Bieżące ostrzeżenia można sprawdzać TUTAJ.

Uwaga na opady marznące⚠️

➡️Lokalnie obserwuje się i prognozuje dalsze występowanie słabych opadów marznącej mżawki powodujących gołoledź#IMGW pic.twitter.com/gSPqKaM1Wg

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 23, 2023

 

Prognoza pogody dla Śląska

Według synoptycznej prognozy pogody IMGW najbliższe dni w województwie śląskim będą pochmurne i jedynie w górach zobaczymy bezchmurne niebo lub niewielkie zachmurzenie. W poniedziałek 23 stycznia temperatura maksymalna wyniesie od 0 do 3 stopni, w rejonach podgórskich od -1°C do 1°C, a wysoko w Beskidach od -2°C do 1°C.

- Miejscami słabe opady mżawki, pod wieczór również marznącej powodującej gołoledź. Mgły ograniczające widzialność do 400 m – czytamy w synoptycznej prognozie pogody IMGW.

W nocy nadal będzie pochmurnie, będą występować mżawki, na południu województwa marznące, powodujące gołoledź. Może też wystąpić mgła, lokalnie marznąca i ograniczająca widoczność do 200 metrów. Temperatura może spaść do 1/-1 stopnia, a w rejonach podgórskich nawet do -3/-5 stopni. 

Wtorek 24 stycznia znów będzie zachmurzony. Ponownie możliwe będą słabe opady mżawki, początkowo marznącej i powodującej gołoledź. Do południa mogą występować mgły ograniczające widzialność do nawet 400 m. Temperatura maksymalna od 2 do 4 stopni, a w górach od -1 do 3 stopni. Pogoda nie zmieni się w nocy - nadal prognozowane są mżawki, miejscami gołoledź i lokalnie mgła ograniczająca widoczność do 400 metrów. Temperatura minimalna od -1 do 1 stopnia, a w rejonach podgórskich do -4.

W środę 25 stycznia nadal pochmurnie, ale z przejaśnieniami. Nadal prognozowane są mżawki, które początkowo mogą marznąc i powodować gołoledź. Do południa możliwe mgły ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura maksymalna od 1 do 3 stopni, a w górach nawet od -2. 

 

W związku z prognozowaną pogodą kierujący powinni zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Na drogach może być ślisko i naprawdę niebezpiecznie.

Ładowanie Rozmowy