Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu

Dodano: , źródło: PAP

Temat Ikei w Zabrzu powraca jak bumerang. Ostatecznie szwedzki koncern przystępuje do realizacji inwestycji. Drugi salon popularnego skandynawskiego giganta w województwie śląskim powstanie w Zabrzu przy DTŚ. 

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego.

Informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji przez Ikeę przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

- IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu. Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego. Nowa infrastruktura usprawni komunikację poprzez połączenie północnej i południowej części Zaborza – wyjaśniła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Prezydent Zabrza dodała także, że projekt zakłada również utworzenie bezpiecznego ronda. Okazuje się, że tym razem nie skończy się jedynie na projektach i obietnicach, ponieważ pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze. Planowane zakończenie robót przypada na drugą połowę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia kolejnego, po Katowicach, sklepu Ikea w naszym województwie powstał już dawno. Początkowo zakładano, że zostanie zbudowany w Gliwicach, na terenie, na którym dziś znajduje się Europa Centralna. Jednakże działki sprzedano, a Ikea nie zdecydowała się na inwestycję w tym miejscu.

Spółka Ikea Centres wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską - w czerwcu 2014 r. To teren po południowej stronie DTŚ, rozpościerający się między trasą a potokiem Czarniawka: w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze. W kolejnych miesiącach, na gruncie umowy, miasto wykonało niwelację nierówności.

Kolejne prace na obszarze, na którym zapowiedziano nowy kompleks, trwały w 2017 r. Na działce zlikwidowano m.in. kolizję linii wysokiego napięcia z planowanym obiektem. W tym czasie miały też trwać prace projektowe związane z rewitalizacją poprzemysłowego terenu i przekształceniem go w publicznie dostępną przestrzeń rozrywkowo-rekreacyjno-edukacyjną o powierzchni 5 ha.

Inwestor zapowiadał tam w poprzednich latach budowę tam m.in. ogrodu botanicznego, amfiteatru, sztucznej plaży i fontann, miejsc do grillowania, ścieżek rowerowych i biegowych, tras dla narciarzy biegowych czy ogrodzonych miejsc dla osób z psami. W kompleksie handlowym o powierzchni ok. 87 tys. m kw. znaleźć się miałoby ponad 130 lokali.

W grudniu 2018 r. zarządzający projektem sygnalizowali trwający przetarg na wykonawcę układu drogowego dla tego przedsięwzięcia. Miałby on zostać doprowadzony m.in. do obecnego węzła DTŚ na wysokości dzielnicy Zaborze. Zgodnie z umową z miastem inwestor został zobowiązany dobudować drogę równoległą do DTŚ, łączącą węzeł z pobliską ul. Lompy. W miejsca klasycznych skrzyżowań na górnym poziomie węzła w Zaborzu po obu stronach DTŚ uwzględniono ronda.

Warunki przetargu na sprzedaż terenu zastrzegły też m.in., że jego nabywca powinien zaprojektować i stworzyć rekreacyjny teren zielony w dolinie potoku Czarniawka, o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha.

Ładowanie Rozmowy