Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

„Hanka” w końcu odwiedziła Sejm. Łukasz Kohut wciąż walczy o śląską sprawę

Dodano: , źródło: Materiały prasowe Łukasz Kohut

Sukces europosła Łukasza Kohuta – po wcześniej nieudanych próbach udało mu się zorganizować w Sejmie pokaz spektaklu „Mianujom mie Hanka” Teatru Korez. Ten sam spektakl rok wcześniej z inicjatywy europosła wystawiono w Parlamencie Europejskim.

„Hanka” dotarła do Warszawy

Po nieudanej wcześniej próbie, monodram „Mianujom mie Hanka” w wykonaniu Grażyny Bułki, w końcu udało się wystawić w Sali Kolumnowej. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi posłów na śląską tradycję i kulturę.

- Chcemy pokazywać, że Śląsk to nie tylko rolada, Korfanty i węgiel, ale bogactwo wielokulturowej Polski i prężnie rozwijający się gospodarczo region europejski. (...) Polska musi być otwarta na swoje mniejszości i musi być bardziej tolerancyjna. Taki kraj chcemy budować jako największa mniejszość etniczna w Polsce. Jako dumni obywatele Polski, ale o śląskiej tożsamości. 600 000 osób w Spisie Powszechnym zadeklarowało śląską etniczność. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz – mówił Łukasz Kohut podczas wystąpienia w Sejmie. 

Europoseł zwrócił się do obecnych na sali parlamentarzystów i parlamentarzystek z apelem o głosowanie za projektem uznania języka śląskiego za język regionalny.

Na wydarzenie przybyło prawie 200 osób. Na sali sejmowej zabrakło jednak posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Długa droga

Przypominamy, że Łukasz Kohut chciał wystawić „Hankę” już w zeszłym roku, podczas poprzedniej kadencji Sejmu, deklarując, że pokryje wszystkie związane z tym przedsięwzięciem koszta. Wówczas na zorganizowanie wydarzenia nie zgodziła się ówczesna marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Nie uzasadniła, dlaczego wystawienie monodramu nie jest możliwe. 

Informuję, że realizacja wspomnianego przedsięwzięcia nie będzie możliwa – czytamy w odpowiedzi byłej pani marszałek na prośbę Łukasza Kohuta. 

Co istotne, wcześniej ten sam spektakl, w ramach promocji śląska w Europie, wystawiono w Parlamencie Europejskim. Na zorganizowanie podobnego wydarzenia w Sejmie zgodził się obecny marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Ładowanie Rozmowy