Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Groźne zdarzenie na mysłowickim odcinku autostrady A4

Dodano: , źródło: Śląska Policja

Do groźnego zdarzenia doszło wczoraj na mysłowickim odcinku autostrady A4. W wyniku nieuwagi kierowcy kii, który nie zauważył, że poprzedzające go pojazdy hamują, zderzyło się łącznie 6 samochodów. W wyniku zdarzenia dwoje dzieci zostało przetransportowanych do szpitala celem dalszych badań. Policjanci ukarali sprawcę mandatem w wysokości 1500 zł.

Groźne zdarzenie na mysłowickim odcinku autostrady A4

Wczoraj, tuż przed 17.00, dyżurny mysłowickiej jednostki otrzymał zgłoszenie o 6 samochodach, które zderzyły się na autostradzie A4. Do zdarzenia doszło na pasie w kierunku Krakowa, kilkaset metrów przed zjazdem do Mysłowic. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący kią mężczyzna nie zachował odpowiedniej odległości od poprzedzającego go pojazdu, najeżdżając na jego tył. W wyniku tego zderzyło się łącznie 6 samochodów. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Dwójka dzieci w wieku 9 i 13 lat, które podróżowały ze swoimi rodzicami, została zabrana do szpitala na dodatkowe badania. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Mundurowi ukarali kierującego kią mandatem w wysokości 1500 złotych.

- Apelujemy, by zawsze, gdy wsiadamy za kierownicę, zachowywać odpowiednią odległość od samochodów poprzedzających, tak by zdążyć, zareagować w nagłej sytuacji. Z policyjnych statystyk wynika, że niezachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach i drogach ekspresowych - apelują policjanci.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym:

„Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy, niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”

Przykładowo, gdy jedziemy z prędkością 140 km/h, odstęp powinien wynieść minimum 70 m, gdy poruszamy się 120 km/h – 60 m.

Ładowanie Rozmowy