Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na kolej - od 15 grudnia będzie 40 nowych połączeń

Dodano:

Od 15 grudnia ruszą nowe połączenia w ramach Kolei Śląskich. Zarząd Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjął decyzję o przeznaczeniu 6 milionów złotych na ten cel, ale jest to dopiero początek drogi - w przyszłości ma zostać utworzona Kolej Metropolitalna.

Jest to kolejny krok w stronę utworzenia Kolei Metropolitalnej

To, że metropolia stawia na przywrócenie transportu szynowego jako jednego z podstawowych w naszym regionie wiadomo już od jakiegoś czasu. Na jej terenie zintegrowano już system taryfowo-biletowy, następnie powstał wspólny Metrobilet, pozwalający na czasowe poruszanie się komunikacją miejską i Kolejami Śląskimi. Teraz samorządy podjęły decyzję o utworzeniu nowych połączeń – ze wspólnego budżetu na ten cel przeznaczono 6 milionów złotych.

– Idziemy w stronę utworzenia Kolei Metropolitalnej. Wzrost liczby połączeń między miastami w oparciu o istniejącą infrastrukturę to pierwszy etap tworzenia tego systemu – twierdzi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za transport – Chcemy, aby zmiany były widoczne dla pasażerów i były sygnałem, że transport kolejowy ma u nas duży potencjał rozwoju. Po pierwszych bardzo dobrych doświadczeniach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, polegających na sfinansowaniu 15 połączeń Kolei Śląskich w obecnym rozkładzie jazdy, zdecydowaliśmy, że konieczne jest rozwijanie tego modelu współdziałania. Od grudnia będzie realizowanych 40 kursów, które zostaną sfinansowane z budżetu Metropolii – dodaje.

Jakie nowe połączenia pojawią się po 15 grudnia?

W ramach metropolii najwięcej pasażerów kursuje na trasie między Katowicami i Gliwicami, tam też powstanie najwięcej nowych połączeń, bo aż 16. Kolejnych 9 będzie kursowało pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice a Gliwicami, Tychy Lodowisko – Katowice to kolejnych 6 połączeń, Tychy Lodowisko – Sosnowiec to kolejne 4, a jeden dodatkowy kurs pojawi się na trasie Tychy Lodowisko – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Zupełnie nowe połączenia pojawią się natomiast na trasie Katowice – Mikołów – Katowice.


 

Ładowanie Rozmowy