Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Franciszek Pieczka świętuje dziś 93. urodziny!

Dodano: , źródło: fot. KPRM, domena publiczna

Franciszek Pieczka urodził 18 stycznia 1928 w Godowie, położonym w powiecie wodzisławskim na Górnym Śląsku. To znany polski aktor teatralny, filmowy, ale dubbingowy. Zasłynął m.in. rolą w serialu „Czterej pancerni i pies”. Dziś obchodzi swoje 93. urodziny. Serdecznie życzenia!


Jego ojciec Franciszek brał udział w powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej. Franciszek junior był najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Zanim wybuchła II wojna światowa podejmował się wielu różnych pracy. Między innymi był organistą w miejscowym kościele, pracował też na roli i wypasał krowy na łąkach położonych wzdłuż Olzy i jej dopływu, Lesznicy.

Gdy ucichły działa i zakończyła się wojna, Pieczka rozpoczął studia. W 1954 roku ukończył PWST w Warszawie, a zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego w  Debiutował w Jeleniej Górze. Później podjął pracę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Tam też występował w latach 1955–1964, z kolei w latach 1974–2015 był aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Występował nie tylko w spektaklach teatralnych, ale także w wielu serialach i filmach – m.in. w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, „Matce Joannie od Aniołów” Kawalerowicza, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Hasa, „Perle w koronie” Kutza, „Chłopach” Rybkowskiego, „Potopie” Hoffmana czy „Ziemi obiecanej” Wajdy.

11 listopada 2017 uhonorowano go Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

Ładowanie Rozmowy