Bliżej Śląska, bliżej Twoich spraw

Fiasko rozmów płacowych w PGG. Będzie blokada wysyłki węgla z kopalń

Dodano: , źródło: PAP / fot. PGG

Związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem Polskiej Grupy Górniczej i wiceministrem aktywów państwowych. Od 4 stycznia 2022 roku rozpoczną blokady wysyłki węgla z kopalń spółki PGG.

Blokady wysyłki węgla ze śląskich kopalń. Związkowcy podali termin 

We wtorek 4 stycznia 2022 roku Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) rozpoczną zapowiedzianą blokadę wysyłki węgla z kopalń spółki. Od protestu odstąpią tylko jeśli zawarte zostanie porozumienie w sprawie wielkości tegorocznego funduszu płac w spółce oraz rekompensat dla górników za wzmożoną pracę pomiędzy wrześniem a grudniem.

Przeprowadzone we wtorek 28 grudnia rozmowy z zarządem PGG i wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem nie przyniosły porozumienia. Następnego dnia związkowy sztab protestacyjno-strajkowy podjął decyzję o terminie i formie protestu.

Czego domagają się górnicy?

Związkowcy domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy w okresie od września do grudnia 2021 roku lub wypłaty jednorazowego świadczenia. Oczekują też wzrostu średniego wynagrodzenia w spółce do 8200 zł brutto (aktualnie jest to 7829 zł) oraz chcą rozmawiać o wzroście wynagrodzeń w nadchodzącym roku i przyszłości PGG.

W dniach od 21 do 23 grudnia miały miejsce się pierwsze blokady kolejowego transportu węgla z kopalń do elektrowni. Blokady trwały dobę i miały być „sygnałem ostrzegawczym”. Zapowiedziano wtedy, że w przypadku braku porozumienia podczas rozmów, które zaplanowane były na 28 grudnia, wdrożona zostanie całkowita blokada wysyłki węgla do elektrowni.

Ładowanie Rozmowy