W związku z utrzymującą się trudną sytuacją związaną z masowym śnięciem ryb oraz wystąpieniem wysokiej liczebności „złotej algi” służby działają na najwyższych obrotach. Śnięte ryby w dalszym ciągu są odławiane, a na wodach rzeki Kłodnicy prowadzony jest eksperyment badawczy, który może pomóc zwalczyć zakwity!
Wysokie stężenie „złotej algi” w Kanale Gliwickim
Od kilkunastu dni trwa odławianie śniętych ryb ze zbiornika Dzierżno Duże oraz z IV sekcji Kanału Gliwickiego. Jak wcześniej informowaliśmy, w Kanale Gliwickim nie tylko pojawiły się śnięte ryby, ale także zarejestrowano wzrost liczebności „złotej algi”. W sobotę 3 sierpnia w punkcie pomiarowo-kontrolnym w Pławniowicach analizy wykazały 72 mln komórek w litrze wody. W Jeziorze Dzierżno ujawniono z kolei jeszcze wyższe stężenie. Liczebność „złotej algi” wynosiła 94,4 mln komórek w litrze wody.
Służby cały czas działają na wodzie, odławiając śnięte ryby, patrolują zbiornik oraz sprawdzają stan zamontowanych biostabilizatorów, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się „złotej algi”. Łącznie od soboty 3 sierpnia do wtorku 13 sierpnia (do godz. 12.00) z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto ok. 25.380 kg śniętych ryb.
Eksperyment badawczy na rzece
W związku z trudną do opanowania sytuacją i rosnącym poziomem zakwitów Prymnesium parvum Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska prowadzą eksperyment badawczy, który może pomóc zwalczyć „złote algi” w wodach Kłodnicy.
Eksperyment, który ma na celu wskazanie skuteczności wybranego związku chemicznego na ograniczenie liczebności zakwitów, polega na dozowaniu nadtlenku wodoru do wód rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Jak poinformował międzyresortowy zespół ds. Odry, według literatury nadtlenek wodoru rozkładając się w kontakcie z wodą na tlen i wodę, nie pozostawia produktów ubocznych. Jest za to od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany między innymi do zwalczania zakwitów sinic czy neutralizacji ścieków.
Dawka nadtlenku wodoru podawana do rzeki ma być także względnie bezpieczna dla ryb i części bezkręgowców, a odpowiednio dobrane miejsce aplikacji związku chemicznego minimalizuje wystąpienie potencjalnych zagrożeń dla środowiska wodnego przy równoczesnym otrzymaniu maksymalnego efektu działania na „złote algi”.
W czasie trwania eksperymentu grupa naukowców przez cały czas będzie prowadzić badania kontrolne dotyczące między innymi liczebności „złotej algi” czy parametrów fizykochemicznych.
Wprowadzono zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnicy
We wtorek 13 sierpnia Wojewoda Śląski Marek Wójcik wydał rozporządzenie obowiązujące do wtorku 20 sierpnia, które zakazuje korzystania z wód rzeki Kłodnica. Wcześniej taki sam zakaz, obowiązujący do poniedziałku 19 sierpnia został wprowadzony na zbiorniku Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego. Przypominamy, że zakaz korzystania z wód to nie tylko zakaz kąpieli, czy wchodzenia do danej wody. Zakaz dotyczy także m.in.:
- spożywania wody,
- połowu i spożywania ryb,
- pojenia zwierząt gospodarskich i domowych,
- używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania,
- uprawiania sportów wodnych i turystyki.
Osoby, które nie będą przestrzegać zakazu, mogą otrzymać karę grzywny.